Taśmy w czarnym neseserze

Po wojnie w Polskim Radiu nie znaleziono żadnych nośników i uznano, że uległy zniszczeniu. Po latach część udało się odnaleźć. Zostały wydane w formie albumu.

Publikacja: 17.06.2022 17:00

Taśmy w czarnym neseserze

Foto: materiały prasowe

Halo, halo. Czy nas słyszycie? To nasz ostatni komunikat. Dziś wojska niemieckie wkroczyły do Warszawy” – to fragment pożegnania radiowców Polskiego Radia z 30 września 1939 roku. Zaraz potem Niemcy przejęli rozgłośnię i pod groźbą śmierci zakazali Polakom słuchania radia.

Już od 1934 r. Polskie Radio utrwalało ważne wydarzenia i uroczystości. Podczas okupacji niemieckiej ogromna większość uległa zniszczeniu. W pierwszych dniach września 1939 r. komunikaty radiowe były jedynym źródłem informacji i ważnym elementem zarządzania miastem. Przemówienia prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, wiadomości ze świata, komunikaty porządkowe, ostrzeżenia i alarmy lotnicze – tego słuchała walcząca Warszawa.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Technologia daje odpowiedź na zmiany demograficzne
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu
Materiał Promocyjny
Wystartowały tegoroczne ferie zimowe