Jak ściemniać perfekcyjnie

Przedwojenne pokolenie mawiało, że nie wolno kłamać. Nawet w zabawie trzeba było mówić prawdę i tylko prawdę, choćby miało się na tym stracić. Dziś w wielu grach przydaje się dobra ściema. Umiejętność blefowania czy oszukiwania nieraz decyduje o sukcesie. Także w produkcjach familijnych, takich jak nowe „Cluedo".

Publikacja: 12.02.2021 18:00

Jak ściemniać perfekcyjnie

Foto: materiały prasowe

Gra powstała w 1943 r. w Wielkiej Brytanii. Jej autor Anthony E. Pratt przez całe lata był pianistą. Zasłynął ze współpracy z norweską śpiewaczką operową Kirsten Flagstad, choć również sam komponował. W czasie wojny zatrudnił się w fabryce części do czołgów, a po godzinach dorabiał jako klaun. A że lubił też kryminały, stworzył planszówkę, w której gracze próbowali ustalić winnego okrutnego morderstwa. Tytuł szybko zdobył popularność i w krajach anglosaskich uchodzi za klasyka porównywalnego z Monopoly. W 1985 r. został nawet zekranizowany. „Trop" to naprawę udany film!

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
„Lipowo: Kto zabił?”: Karta siekiery na ręku
Materiał Promocyjny
Koszty leczenia w przypadku urazów na stoku potrafią poważnie zaskoczyć
Plus Minus
„Cykle”: Ćwiczenia z paradoksów
Plus Minus
Gość "Plusa Minusa" poleca. Justyna Pronobis-Szczylik: Odkrywanie sensu życia
Plus Minus
Brat esesman, matka folksdojczka i agent SB
Plus Minus
Szachy wróciły do domu