Facebook wiedział, nie powiedział

Seria przecieków i demaskatorskich tekstów odsłoniła brzydką twarz największego na świecie serwisu internetowego, stawiając go w trudnej jak nigdy sytuacji. Czy jego twórca ratunek znajdzie w wirtualnej rzeczywistości?

Publikacja: 15.10.2021 10:00

„Napraw fakebooka”. Setka wyciętych z kartonu sylwetek Marka Zuckerberga z takim wezwaniem stanęła w

Setka wyciętych z kartonu sylwetek Marka Zuckerberga z takim wezwaniem stanęła w 2018 r. przed Kapitolem

„Napraw fakebooka”. Setka wyciętych z kartonu sylwetek Marka Zuckerberga z takim wezwaniem stanęła w 2018 r. przed Kapitolem, gdy twórca FB miał zeznawać w Senacie. Organizacja Avaaz, która je ustawiła, przekonywała, że fake newsy na platformie zagrażają demokracji na świecie

Foto: Bloomberg

Łączymy coraz więcej ludzi. To może być złe, jeśli robią z tego zły użytek. Może to kosztować kogoś życie przez narażenie na znęcanie się. Może ktoś zginie w ataku terrorystycznym skoordynowanym za pomocą naszych narzędzi. Ale my wciąż łączymy ludzi. Brzydka prawda jest taka, że tak głęboko wierzymy w łączenie ludzi, że wszystko, co sprawia, że możemy łączyć ludzi jeszcze bardziej, jest de facto dobre" – napisał kilka lat temu na wewnętrznym forum dyskusyjnym Facebooka Andrew „Boz" Bosworth, członek ścisłego kierownictwa firmy, awansowany właśnie na członka zarządu ds. technologicznych. Gdy jego słowa wyciekły do prasy, Boz twierdził, że wcale się z nimi nie zgadza, chciał tylko sprowokować wewnętrzną dyskusję na tematy, które jego zdaniem powinny wymagać większej uwagi.

Pozostało jeszcze 96% artykułu

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Plus Minus
Co można wyczytać z priorytetów prezydencji przygotowanych przez polski rząd? Niewiele
Plus Minus
Po co organizowane są plebiscyty na słowo roku? I jakie słowa wygrywały w innych krajach
Plus Minus
Gianfranco Rosi. Artysta, który wciąż ma nadzieję
Plus Minus
„Rozmowy o ludziach i pisaniu”. Dojmujące milczenie telefonu w domu
Plus Minus
„Trojka” Izabeli Morskiej. Tożsamość i groza w cieniu Rosji