Historia wymyślona na nowo

W wydaniu z 13 maja „Gazeta Wyborcza" opublikowała artykuł Mikhal Dekel, wykładowczyni literatury angielskiej w nowojorskich City University i City College. W 2019 r. ukazała się jej książka „Teheran Children: A Holocaust Refugee Odyssey". W artykule opisała swoje spotkanie z Magdaleną Gawin, wiceminister kultury, a także historię jej ciotecznej babci Jadwigi Długoborskiej, która zginęła w czasie wojny za ratowanie Żydów. Stwierdziła m.in. że „jej krewnej zamordowanej przez Niemców powołana przez nią instytucja postawiła tam pomnik. Po moich przodkach nie ma śladu".

Publikacja: 04.06.2021 18:00

Historia wymyślona na nowo

Foto: materiały prasowe

„W Ostrowi Mazowieckiej byłam tylko raz, rok przed e-mailem od Gawin, gdy zbierałam materiały do wspomnienia o moim ojcu" – przyznała Dekel. „Kuzyn ojca opowiadał o browarze braci Tejtlów w Ostrowi, o domach, w których mieszkali, o polskich i żydowskich pracownikach browaru (...) Brzmiało to jak dziwna sielanka. – Ale kiedy uciekliśmy, polscy pracownicy wiwatowali – wtrącił ojciec. – Teraz browar będzie nasz! – wołali". Dekel opisała, że w szkole w Hajfie uczono jej historii wschodnioeuropejskich Żydów jako serii pogromów, których kulminacją był Holokaust i odrodzenie Izraela. „Ale nie tylko syjonistyczna interpretacja odcisnęła piętno na mojej wiedzy historycznej. Większość naszych sąsiadów i przyjaciół rodziny urodziła się w Polsce. Czułam, że naziści byli dla nich złem wcielonym, ale ból, jaki zadała im Polska, strach przed nią, zdawały się sięgać głębiej, były bardziej intymnym, cichym dziedzictwem".

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”. Kto decyduje o naszych wyborach?
Plus Minus
„Przy stoliku w Czytelniku”: Gdzie się podziały tamte stoliki
Plus Minus
„The New Yorker. Biografia pisma, które zmieniło Amerykę”: Historia pewnego czasopisma
Plus Minus
„Bug z tobą”: Więcej niż zachwyt mieszczucha wsią
Plus Minus
„Trzy czwarte”: Tylko radość jest czysta