Kto przyzna zasiłek bezdomnemu

Właściwość miejscową gminy zobowiązanej do rozpatrzenia sprawy z zakresu pomocy społecznej ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenie

Aktualizacja: 27.09.2010 04:45 Publikacja: 27.09.2010 04:00

Kto przyzna zasiłek bezdomnemu

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

Jeżeli stroną jest bezdomny, gminą właściwą jest gmina, w której osoba taka była po raz ostatni zameldowana na pobyt stały.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny (orzeczenie z 7 lipca 2010 r., I OW 60/10).[/b]

Pismem z 16 marca 2010 r. prezydent Gdańska zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego z wnioskiem o rozstrzygnięcie sporu o właściwość zaistniałego pomiędzy nim, a burmistrzem Kamiennej Góry w sprawie wskazania organu właściwego do rozpoznania wniosku R.O. o udzielenie świadczenia niepieniężnego z opieki społecznej oraz wniosku o refundację należności za udzielone świadczenia z pomocy społecznej. R. O. jest bezdomnym.

W uzasadnieniu wniosku prezydent wskazał, że postanowieniem z lutego b.r. burmistrz Kamiennej Góry przekazał mu do rozpatrzenia wniosek R.O. o udzielenie świadczenia niepieniężnego z opieki społecznej. W uzasadnieniu postanowienia burmistrz wskazał, że nie jest właściwy do rozpatrzenia przedmiotowego wniosku ponieważ miejscem zamieszkania R. O. jest Gdańsk.

Po wpłynięciu wniosku prezydent miasta, w wyniku przeprowadzonego postępowania ustalił, że R.O. nie zamieszkuje w Gdańsku (w rozumieniu przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link]) ani też nie jest w tym mieście zameldowany. Ponadto ustalił, że ostatni stały meldunek R.O. posiadał w Kamiennej Górze.

[srodtytul]Odpowiedź burmistrza[/srodtytul]

W odpowiedzi na powyższy wniosek burmistrz Kamiennej Góry wskazał, że R.O. do 20 lipca 1981 r. był i mieszkał w Gdańsku. Od 31 lipca 1981 r. był zameldowany w Kamiennej Górze skąd został wymeldowany 25 maja 1990 r. decyzją administracyjną.

Z powyższego wynika, że R.O. od ponad 20 lat nie mieszka w Kamiennej Górze, a jego centrum życiowe skupione jest w Gdańsku.

W ocenie burmistrza stwierdzenie przez wnioskodawcę faktu, że R.O. przebywa obecnie w hostelu dla osób niepełnosprawnych nie jest wystarczające do przyjęcia, że jest on osobą bezdomną.

W konsekwencji skoro nie ustalono, że R. O. ma status osoby bezdomnej, właściwość miejscową gminy ustala się według miejsca zamieszkania osoby ubiegającej się o świadczenia, a w sprawach niecierpiących zwłoki właściwą miejscowo gminą jest gmina miejsca pobytu osoby ubiegającej się świadczenia. W obu tych przypadkach właściwy pozostaje prezydent Miasta Gdańsk.

[srodtytul]Co ustalił sąd[/srodtytul]

Stanowisko burmistrza Kamiennej Góry jest błędne.

NSA stwierdził, że w rozpatrywanej sprawie należy w pierwszym rzędzie odnieść się do pojęcia osoby bezdomnej. Jak wynika z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=85008743DBEBF50B191291B9F8DE8796?id=328904]ustawy o pomocy społecznej[/link] (art. 6 pkt 8) [b]za bezdomną uważa się osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym w rozumieniu przepisów o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i niezameldowaną na pobyt stały, w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych[/b], a także osobę niezamieszkującą w lokalu mieszkalnym i zameldowaną na pobyt stały w lokalu, w którym nie ma możliwości zamieszkania.

Zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego bezsporne jest, iż R.O. jest osobą bezdomną. Nie zamieszkuje on w lokalu mieszkalnym przeznaczonym na pobyt stały w celu zaspokojenia jego potrzeb mieszkaniowych oraz nie jest nigdzie zameldowany na pobyt stały w rozumieniu przepisów o ewidencji ludności i dowodach osobistych.

W świetle powyższych okoliczności [b]właściwość miejscową gminy należało ustalić na podstawie art. 101 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej, tj. według ostatniego miejsca zameldowania osoby ubiegającej się o świadczenie[/b].

Skoro ostatnim miejscem zameldowania R.O. była miejscowość Kamienna Góra, to organem właściwym do rozpoznania jego wniosku o przyznanie świadczenia z pomocy społecznej jest burmistrz gminy Kamienna Góra.

[ramka][b]Hostel nie jest lokalem mieszkalnym[/b]

Ustawa o ochronie praw lokatorów stanowi, że pod pojęciem lokalu mieszkalnego należy rozumieć lokal służący do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych. Z zakresu tego pojęcia ustawodawca wyłączył pomieszczenia przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, w szczególności znajdujące się w budynkach internatów, burs, pensjonatów, hoteli, domów wypoczynkowych albo innych budynkach służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych.

Użycie w powołanym przepisie zwrotu „w szczególności” wskazuje na jedynie przykładowy charakter wyliczenia. Wszystkie zatem pomieszczenia przeznaczone do krótkotrwałego pobytu osób, nawet te, które w ustawie nie zostały wprost wymienione, lokali mieszkalnych w rozumieniu powołanej ustawy nie stanowią. [/ramka]

Jeżeli stroną jest bezdomny, gminą właściwą jest gmina, w której osoba taka była po raz ostatni zameldowana na pobyt stały.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny (orzeczenie z 7 lipca 2010 r., I OW 60/10).[/b]

Pozostało 95% artykułu
Konsumenci
Jak otrzymać ulgę na prąd? Kto może mniej zapłacić za energię? Ekspert odpowiada
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Nieruchomości
Uchwała wspólnoty musi mieć poparcie większości. Ważne rozstrzygnięcie SN
Prawo dla Ciebie
Na te podwyżki trzeba się szykować w 2025 r. Dla kogo będą najbardziej odczuwalne?
Podatki
Tu wzrośnie podatek od nieruchomości. Na liście sporo dużych miast
Materiał Promocyjny
Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi!
Zdrowie
Nie wyrzucać do śmieci! Apel ws. niebezpiecznego preparatu chemicznego