Aktualizacja: 01.08.2020 09:24 Publikacja: 01.08.2020 00:01
Foto: Adobe Stock
Zatrzymanie gospodarki, powszechne zastosowanie pracy zdalnej pokazało zupełnie nową rzeczywistość. W tym numerze orzecznictwa publikujemy dwa materiały, które poruszają problemy m.in. wypowiadania umów o pracę. Sądom zagadnienie to nie jest obce, ale nowe uwarunkowania, w jakich musiały funkcjonować firmy i ich pracownicy, mogą spowodować, że sędziowie będą rozpatrywać je zupełnie inaczej.
Być może na nowo trzeba będzie spojrzeć na rozwiązanie stosunku pracy, gdy pracownik powinien jedynie wykazać, że przyczyna nie dotyczy jego samego. W kryzysie wywołanym epidemią to zagadnienie będzie o tyle istotne, że przyczyny zwolnień mogą nie tyle leżeć po stronie pracodawcy, ile wynikać z pogarszających się uwarunkowań ekonomicznych. Na razie rząd zapewnia, że uratowano wiele miejsc pracy. Gdy jednak skończą się pieniądze z tarcz, to dopiero za jakiś czas się okaże, jak firmy przeszły przez pandemię. A przed nami jeszcze jesień. Niektórzy czarno ją widzą. Oby się nie spełnił ten scenariusz.
TSUE nigdy nie zadowoli wszystkich i zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie go krytykował. Dla jednych jego wyroki...
W przypadku podejrzenia naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych przez posła opozycji prezes UODO zadzia...
Tylko powtórzenie konkursów w otwartym trybie przed legalną KRS, z prawem każdego uczestnika, w tym neosędziego,...
Azjatyckie firmy mogą tracić dostęp do kluczowych przetargów publicznych. To przełomowy moment dla rynku inwesty...
Blokada Trybunału Konstytucyjnego przez rząd będzie miała dalsze, nieprzewidywalne konsekwencje.
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas