Aktualizacja: 21.11.2024 16:51 Publikacja: 07.02.2024 03:00
Jesteśmy krajem, w którym mamy prawie najniższy wiek emerytalny w Europie
Foto: Adobe Stock
W dniu 30 stycznia 2024 r. do laski marszałkowskiej został złożony projekt posłów lewicy dotyczący emerytur stażowych. Projekt ten wprowadza możliwość przejścia na emeryturę stażową urodzonym po 31 grudnia 1948 r., którzy posiadają okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, o ile przysługująca temu ubezpieczonemu emerytura obliczona w formule zdefiniowanej składki będzie równa lub wyższa emeryturze minimalnej.
GUS opublikował właśnie dane na temat stanu polskiej gospodarki w II kwartale. I nie są to wcale dane bardzo optymistyczne, choć na pierwszy rzut oka mogą się takie wydawać.
Raty kredytów wyższe nawet o połowę? Choć prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest dziś wysokie, nie jest on jednak niemożliwy.
Homo oeconomicus zaczął być prezentowany jako „bezduszna" i „agresywna" maszyna do kalkulowania kosztów i korzyści, działająca wedle zasady, że ekonomiczny cel, czyli maksymalizacja własnych korzyści, uświęca środki.
Nikt od 20 lat tak bardzo nie nakręcił wzrostu cen w Polsce, jak pandemia pod rękę z lekceważącą inflację Radą Polityki Pieniężnej.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Analiza skutków rządów 50 populistycznych liderów, w różnych okresach i krajach, wykazała, że ich ambitne plany kończą się nieodmiennie trwałym spowolnieniem wzrostu.
We wprowadzonym w 1999 r. powszechnym systemie emerytalnym istnieje zaprojektowany razem z całym systemem Fundusz Rezerwy Demograficznej (FRD). Niestety w praktyce nie funkcjonuje on tak, jak przewidziano, a nawet rozumienie jego roli jest ograniczone.
Kodeks pracy gwarantuje ochronę pracownikom, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego. Te osoby nie mogą zostać zwolnione. Prawo chroni je również przed obniżeniem pensji. Od ochrony są jednak pewne wyjątki.
Osoby, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego, pozostają nadal aktywne zawodowo, mogą liczyć na ulgę dla pracujących seniorów. Aby z niej skorzystać, muszą jednak zrezygnować z pobierania emerytury oraz trzynastki i czternastki.
Nowe limity zarobkowe dla emerytów i rencistów zaczną obowiązywać w grudniu, styczniu i lutym. To efekt opublikowanego właśnie komunikatu GUS w sprawie przeciętnego wynagrodzenia w III kwartale 2024 r.
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny daje w Polsce możliwość korzystania z ulg podatkowych. I na to głównie uwagę zwracają korzystający – wynika z pierwszych badań na ten temat.
Wniosek EMP, czyli wniosek o przyznanie emerytury, można składać osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną. Przy składaniu wniosku przyda się dokumentacja potwierdzająca okresy pracy i wysokość wynagrodzenia.
W listopadowym harmonogramie wypłat emerytur dwie grupy seniorów mogą liczyć na wcześniejsze przelewy. Pierwsza tura świadczeń jest przewidziana wyjątkowo jeszcze w październiku. Kiedy emerytury trafią do wszystkich grup świadczeniobiorców?
W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas