Anita Błaszczak: Na bruk przez drogi prąd

Pracodawcy, bogatsi o doświadczenia z ostatnich dwóch lat, nie będą pochopnie zwalniać pracowników. Oby tylko do cięć zatrudnienia nie zmusił ich kryzys.

Publikacja: 25.09.2022 21:41

Anita Błaszczak: Na bruk przez drogi prąd

Foto: Adobe Stock

Sierpniowe dane o bezrobociu, które okazało się nawet nieco niższe niż w lipcu, to dobra wiadomość dla pracowników i pozytywny sygnał dla polskiej gospodarki. Część ekspertów studzi jednak optymizm, zwracając uwagę na pogarszające się nastroje przedsiębiorców i konsumentów.

Ekonomiści przypominają, że rynek pracy reaguje z opóźnieniem na zmiany koniunktury. Właściciele firm nie spieszą się ze zwiększaniem zatrudnienia, gdy zamówień przybywa, ani nie zwalniają pracowników od razu, gdy sytuacja się pogarsza. Bo jedno i drugie oznacza dodatkowe koszty i kłopot. Przedsiębiorcy mogli się o tym przekonać w 2021 r., gdy po odwołaniu lockdownu w wielu branżach nastąpiło silne odbicie i gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników. Firmy, które wcześniej ograniczały zatrudnienie, płaciły potem słono za jego odbudowę. Tę lekcję z pandemii biznesmeni na pewno pamiętają. 

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Opinie Ekonomiczne
Guntram Wolff: Strefa euro musi wzmocnić wsparcie militarne dla Bałtów
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Krótszy tydzień pracy, czyli koniec kultury zapieprzu
Opinie Ekonomiczne
Ekonomiści: Centralny czy Ukryty Rejestr Umów?
Opinie Ekonomiczne
Aneta Gawrońska: Od wojny w koalicji mieszkań nie przybędzie
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Wojna celna Trumpa zaboli Amerykanów. Czy zaboli także nas?