Dentyści: skończmy z fikcją wycen NFZ

Stomatolodzy zasypią Fundusz wnioskami o zmianę warunków umów i wyższe stawki. Mają dość dopłacania do leczenia na koszt państwa.

Aktualizacja: 12.02.2020 06:35 Publikacja: 11.02.2020 18:55

Dentyści: skończmy z fikcją wycen NFZ

Foto: Adobe Stock

Na 39 zł wycenia Narodowy Fundusz Zdrowia wypełnienie zęba. Prywatnie stawki zaczynają się od 100 zł. Lekarze z Komisji Stomatologicznej Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) obliczyli, że dopiero przy takiej wycenie opłaca się leczyć zęby. I choć od lat apelują o urealnienie wycen, Fundusz pozostaje głuchy na ich argumenty.

– Co rusz sugeruje się nam, że kontrakt stomatologiczny nie musi być rentowny, bo ściąga do lekarza dentysty prywatnych pacjentów. Tymczasem kontrakt jako umowa cywilnoprawna z równością stron musi być odpowiednio wyceniony. Nie może być tak, że dentystom można nie zapłacić, bo i tak sobie dorobią – mówi dr Andrzej Cisło, wiceprezes NRL i przewodniczący Komisji Stomatologicznej NRL. – Skutek jest taki, że lekarze ortodonci już dziś wypowiadają umowy, a lekarze z gabinetów ogólnodentystycznych zamierzają dotrwać do końca pięcioletnich umów i nie przystępować do kolejnego konkursu – ostrzega dr Cisło.

Jak wynika z danych NFZ, kontrakt na leczenie ze środków publicznych co roku podpisuje coraz mniej dentystów. W 2018 r. zawarło go 7121 stomatologów, o 730 mniej niż rok wcześniej. A eksperci prognozują, że będzie ich jeszcze mniej, bo nakłady na stomatologię są dziś realnie niższe niż kilkanaście lat temu.

Czytaj także:

Leczenie zębów na NFZ prowadzi do ubytków

Doktor Cisło tłumaczy, że stawki dla stomatologów leczących na NFZ nie tylko nie rosną, ale są zmniejszane, jak w 2013 r., kiedy dyrektor wielkopolskiego oddziału Funduszu o 5 gr zmniejszył wycenę punktu w stomatologii, bo trzeba było ratować sytuację w kardiologii inwazyjnej. Tymczasem wielu stomatologów leczących na NFZ albo do tego leczenia dopłaca, albo jest tuż pod kreską i na inwestycję w sprzęt czy szkolenie wydaje z własnej kieszeni lub z zysku z praktyki prywatnej.

Dlatego w stanowisku w sprawie działań zmierzających do dostosowania warunków umów do aktualnych kosztów ich realizacji Komisja Stomatologiczna apeluje do okręgowych rad lekarskich o wsparcie dentystów we wnioskowaniu do NFZ o podwyższenie wyceny świadczeń.

Sam katalog świadczeń stomatologicznych, za które płaci Fundusz, jest ubogi. Refundacja obejmuje np. leczenie kanałowe tylko 12 ze wszystkich 32 zębów – od trójki do trójki u dołu i u góry. Jeśli leczenia kanałowego wymagają zęby dalsze, za pieniądze z Funduszu można je wyrwać i wstawić tzw. protezę nakładaną, która w ciągu dwóch–trzech lat uszkodzi sąsiadujące zęby.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Zawody prawnicze
Stowarzyszenia prawnicze chcą odwołania Adama Bodnara. Wnioskują do prezydenta
Prawo dla Ciebie
Operowana robotem da Vinci zmarła. Prawnicy tłumaczą, czym jest eksperyment medyczny
Prawo karne
Wyłudził od Romario miliony. Oszust z Biłgoraja wrócił do Polski
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku