Resort wskazał, że przepisy dotyczą m.in.: podmiotów leczniczych, które są szpitalami II i III poziomu; podmioty lecznicze, w których skład wchodzą jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć.
Ministerstwo podkreśla, że w poleceniu dla prezesa NFZ z dnia 4 września 2020 r określono, że osobami uprawnionymi do otrzymania świadczenia dodatkowego są osoby wykonujące zawód medyczny uczestniczące w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 ze szpitali II i III stopnia oraz osoby udzielające świadczeń w podmiotach będących jednostkami systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego lub izby przyjęć.
Czytaj także: Lekarzom informującym o COVID grożą ścięciem głowy
W przypadku pracujących w tzw. szpitalach covidowych podstawowe znaczenie dla kwalifikacji do uprawnienia do otrzymania świadczenia dodatkowego ma spełnienie warunku uczestniczenia w udzielaniu świadczeń zdrowotnych w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem i z zakażeniem wirusem SARS-CoV-2.
- Bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, powinien być faktyczny (nie tylko potencjalny) i nie powinien mieć charakteru incydentalnego, oraz powinien wynikać z faktycznie wykonywanych zadań/udzielanych świadczeń zdrowotnych na rzecz ww. pacjentów - wyjaśnia resort. Podkreśla, że by zakwalifikować medyka do otrzymania dodatku covidowego muszą zachodzić łącznie obie przesłanki tj. bezpośredni kontakt z pacjentem z podejrzeniem zakażenia oraz z pacjentem ze zdiagnozowanym zakażeniem wirusem.