Nie będzie referendum, to będzie weto

Szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki zapowiada, że Lech Kaczyński nie podpisze ustawy zakładającej prywatyzację szpitali

Publikacja: 09.10.2008 02:48

– Jeżeli większość rządząca nie zdecyduje się wysłuchać Polaków i przedstawi projekt, który prowadzi do stuprocentowej prywatyzacji służby zdrowia, wówczas najprawdopodobniej prezydent zawetuje tę ustawę – powiedział minister Kownacki w TVN 24.

To odpowiedź Pałacu Prezydenckiego na ostry sprzeciw polityków wobec propozycji prezydenta, by w sprawie zmian w służbie zdrowia przeprowadzić referendum. Lech Kaczyński we wtorkowym telewizyjnym orędziu zapowiedział, że w najbliższym czasie zwróci się do Senatu, by o zdanie na temat prywatyzacji w ochronie zdrowia zapytać wszystkich Polaków. Konstytucja mówi bowiem, że głowa państwa może zdecydować o rozpisaniu referendum, ale tylko za zgodą Senatu.

PO w izbie wyższej ma przytłaczającą większość. Jej politycy zapowiedzieli, że zgody na pytanie Polaków o zmiany w służbie zdrowia na pewno nie będzie.

Dla marszałka Senatu Bogdana Borusewicza wieczorna groźba Piotra Kownackiego nie była żadną niespodzianką. Już rano twierdził, że prezydenckie orędzie to zapowiedź weta do ustaw zdrowotnych. Zdaniem Borusewicza o reformie szpitali nie powinno jednak decydować referendum. Tym bardziej że do jego powodzenia konieczna jest trudna do uzyskania 50-procentowa frekwencja. – Bez niej będzie to ciekawe, ale bardzo drogie badanie opinii publicznej – uważa marszałek Senatu.

– Środki na nie przeznaczone lepiej przeznaczyć na ratowanie kilku szpitali – dodaje szef Klubu PSL Stanisław Żelichowski. Ironizuje też, że referendum miałoby sens wyłącznie, gdyby zapytać w nim Polaków, czy zamierzają się dalej godzić na obecny bałagan w służbie zdrowia.

Prezydent nie znalazł zrozumienia nawet w SLD, które krytykuje prywatyzację.

– Nie chcę prywatnej służby zdrowia, ale ta sprawa nie powinna być rozstrzygana w drodze referendum – stwierdził szef Sojuszu Grzegorz Napieralski.

Lechowi Kaczyńskiemu poparcia udzielił jedynie PiS.

– Każdy Polak powinien mieć prawo wypowiedzenia się, jaką chce mieć służbę zdrowia – uważa były minister zdrowia z rządów PiS Zbigniew Religa.

IMM, Raport NOM, marzec 2025

"Rzeczpospolita" najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce

Czytaj u źródła

Koalicja zapowiada, że sejmowe prace nad ustawami zdrowotnymi zakończą się w przyszłym tygodniu. Jeszcze w październiku mają trafić na biurko prezydenta.

– Jeśli nie będzie chciał podpisać tych ustaw, to mam nadzieję, że wytłumaczy się z tego przed społeczeństwem – mówi Zbigniew Chlebowski, szef Klubu PO.

Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku