Rezydenci: wcześniejszy egzamin zwiększyłby liczbę specjalistów

Młodzi lekarze chcą zdawać egzamin specjalizacyjny już na ostatnim roku rezydentury. – Zwiększyłoby to liczbę specjalistów, których dziś gwałtownie brakuje – tłumaczą.

Publikacja: 30.04.2020 08:01

Rezydenci: wcześniejszy egzamin zwiększyłby liczbę specjalistów

Foto: Adobe Stock

Państwowy Egzamin Specjalizacyjny (PES) już na ostatnim roku szkolenia specjalizacyjnego to jedne z ułatwień, na jakie mogliby liczyć medycy w ramach rozwiązań tarczy antykryzysowej. Przedstawiciele Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy (PR OZZL), Komisji Młodych Lekarzy przy Naczelnej Radzie Lekarskiej (NRL) rozmawiali o nich pod koniec kwietnia podczas spotkanie online z Ministerstwem Zdrowia.

- Już dziś wiemy, że duża nowelizacja ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, w której znalazło się wiele zapisów będących realizacją porozumienia z ministrem Łukaszem Szumowskim z 2018 r., nie ma szans na procedowanie w tym roku. Staraliśmy się jednak przekonać ministerstwo, by część rozwiązań wprowadzić w ramach małej nowelizacji przy okazji tarczy antykryzysowej – tłumaczy Damian Patecki, członek NRL i współzałożyciel PR OZZL. – Bo nie ma wątpliwości, że przerwy w szkoleniu specjalizacyjnym pogłębią kryzys braku dostępności do lekarzy i odbiją się na pacjentach. Jeśli dzisiejsi rezydenci będą zmuszeni do wydłużenia szkolenia specjalizacyjnego, to nie tylko później zostaną specjalistami, ale też będą blokować miejsca rezydenckie, co uniemożliwi podjęcie szkolenia kolejnym młodym lekarzom. Dlatego zaproponowaliśmy, by lekarzom, którzy z powodu koronawirusa nie mogą dokończyć specjalizacji, bo brakuje im ostatnich kursów, staży i procedur, zaliczano szkolenie na podstawie opinii kierownika specjalizacji. Jeśli uzna on, że lekarz jest gotowy do podjęcia pracy jako specjalista, resort powinien uznać, że ukończył on specjalizację – tłumaczy Damian Patecki, rezydent anestezjologii.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
Rośnie liczba incydentów cyberbezpieczeństwa w sektorze ochrony zdrowia
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Ochrona zdrowia
Prezes NFZ dla „Rz”: Będą zmiany w finansowaniu Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej
Ochrona zdrowia
CBA przedłuża kontrolę w sprawie Funduszu Medycznego. W zamrażarce 4,2 mld złotych
Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Od 1 lutego 2025 r. zmiany w sanatoriach z ZUS. Skorzysta więcej osób