Przepisy o pigułce „dzień po” coraz bliżej

Szacuje się, że po zmianie prawa farmaceutycznego dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej bez recepty może uzyskać 9 mln Polek mogących mieć dzieci.

Publikacja: 19.01.2024 03:00

Przepisy o pigułce „dzień po” coraz bliżej

Foto: Adobe Stock

W czwartek Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Zakłada uchylenie przepisu, który wszedł w życie 23 lipca 2017 r., mówiącego, że hormonalne leki antykoncepcyjne zawierające octan uliprystalu są przepisywane wyłącznie na receptę. Leki te, stosowane doustnie w ciągu 72 godzin od stosunku, mają na celu zapobieganie zapłodnieniu przez blokowanie lub opóźnianie owulacji.

Zgodnie z projektem rząd ma przyjąć go najpóźniej w marcu 2024 r., natomiast pigułka „dzień po” ma być dostępna bez recepty po upływie 14 dni od publikacji ustawy.

Adwokat Jarosław Jagura uważa, że to odpowiednia ścieżka, ponieważ Polska w kwestii dostępności do środków antykoncepcyjnych jest daleko za państwami Unii Europejskiej.

– Wydaje mi się, że zwiększanie dostępności tego typu środków jest pożądane w celu zapewnienia zdrowia seksualnego, zdrowia reprodukcyjnego. Nie widzę przeszkód, żeby takie regulacje obowiązywały – wskazuje adwokat Jagura.

Czytaj więcej

Pigułki dzień po znów będą dostępne bez recepty

Projektodawcy zwracają uwagę, że pigułka „dzień po” została wprowadzona do obrotu jako niewymagająca recepty, jest to zatem przywrócenie stanu poprzedniego.

Leki zawierające octan uliprystalu zgodnie z unijną decyzją od stycznia 2015 r. można było kupić bez recepty. Państwa członkowskie Unii Europejskiej mają jednak możliwość wprowadzenia ograniczeń w sprzedaży lub stosowaniu niektórych leków i z takiej możliwości skorzystała Polska. Państwa członkowskie mogą jednak cofnąć taką decyzję i w wyniku projektowanej zmiany leki antykoncepcyjne zawierające octan uliprystalu mają być ponownie dostępne bez konieczności okazywania recepty w celu jego zakupu.

Projektodawcy szacują, że nowe prawo może objąć nawet 9 mln kobiet poprzez ułatwienie im antykoncepcji przez uniezależnienie dostępu do niej od konieczności każdorazowego i bezwzględnego wymogu formalnego w postaci uprzedniego uzyskania recepty na środek antykoncepcyjny. Recepta nadal będzie potrzebna na pozostałe środki tzw. antykoncepcji awaryjnej o zbliżonym działaniu do leków zawierających octan uliprystalu, a farmaceuta nadal może odmówić sprzedaży leku na receptę, jeśli osoba kupująca nie ukończyła 13. roku życia (zgodnie z art. 96 ust. 5 pkt 2 lit. d prawa farmaceutycznego).

Projekt ustawy procedowany jest w trybie odrębnym z pominięciem etapu uzgodnień, opiniowania oraz konsultacji publicznych.

Mamy wpływ na rzeczywistość

Rada Legislacyjna
"Rzeczpospolitej"

ŚLEDŹ NAS

Etap legislacyjny: Stały Komitet Rady Ministrów

Ochrona zdrowia
„Zero tolerancji” dla agresywnych pacjentów. Szpitale oczekują zmian prawnych
Ochrona zdrowia
Wyzwania dla opieki długoterminowej będą rosnąć
Ochrona zdrowia
Będzie ostrzejsza kara za napaść na lekarza lub ratownika medycznego
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem