SM: ważny jest czas rozpoczęcia leczenia

Stwardnienie rozsiane jest chorobą postępującą. Dlatego tak ważny jest szybki dostęp do nowoczesnych terapii - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Selmaj, kierownik Katedry Neurologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, dyrektor Centrum Neurologii w Łodzi, przewodniczący Doradczej Komisji Medycznej Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego.

Publikacja: 23.02.2022 23:15

SM: ważny jest czas rozpoczęcia leczenia

Foto: Adobe stock

Co to jest stwardnienie rozsiane i czym się charakteryzuje?

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą neurologiczną, która dotyka najczęściej osoby między 20. a 40. rokiem życia. Jej istotą jest powstawanie w w mózgu i rdzeniu kręgowym rozsianych ognisk zapalnych, które następnie stają się zmianami neurodegeneracyjnymi i prowadzą do szeregu objawów neurologicznych: zaburzeń równowagi, widzenia, czucia, niedowładów nóg lub rąk, zaburzeń pracy pęcherza czyli trudności z utrzymaniem lub oddaniem moczu, a także zaburzeń poznawczych czyli pogorszenia pamięci i kojarzenia. Całość tych objawów prowadzi do powstania niesprawności pacjenta.

Pozostało jeszcze 95% artykułu

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Ochrona zdrowia
„Nie wprowadzamy limitów”. NFZ tłumaczy zmiany w rozliczeniach z przychodniami
Ochrona zdrowia
Dyrektor szpitala: „Zobowiązania NFZ wobec naszego szpitala to 11 mln zł”
Ochrona zdrowia
W Unii Europejskiej brakuje 1,2 mln pracowników ochrony zdrowia
Ochrona zdrowia
Konkurs na nowo, szpitale czekają
Ochrona zdrowia
Reforma szpitali. Nie będzie przymusowego zamykania porodówek
Materiał Promocyjny
Raportowanie zrównoważonego rozwoju - CSRD/ESRS w praktyce