Lawinowo rośnie liczba osób na kwarantannie. Rząd planuje zmianę zasad

W piątek na kwarantannie z powodu COVID-19 przebywało już niemal 750 tys. osób. To duży problem dla służby zdrowia i gospodarki.

Publikacja: 21.01.2022 10:49

Lawinowo rośnie liczba osób na kwarantannie. Rząd planuje zmianę zasad

Foto: PAP/Grzegorz Michałowski

Z najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że w piątek kwarantanną zostało objętych 747 290 osób.

Na przestrzeni ostatnich dni odnotowywany jest gwałtowny wzrost osób kierowanych na kwarantannę. W poniedziałek było to ponad 266 tysięcy osób, we wtorek ponad 377 tysięcy, w środę ponad 493 tysiące, a w czwartek ponad 619 tysięcy.

Z prognoz resortu zdrowia wynika, że liczba nowych zakażeń oraz związanym z tym skierowań na kwarantannę będzie w najbliższych tygodniach rosła. W piątek odnotowano 36 665 zakażeń koronawirusem, a ministerstwo nie wyklucza, że w lutym statystyki będą zbliżać się do 100 tys. infekcji dziennie.

750 tysięcy osób na kwarantannie to spore wyzwanie dla służby zdrowia i gospodarki. W odpowiedzi na obecną sytuacją rząd zamierza skrócić czas kwarantanny. Zapowiedział to w rozmowie z Radiem Plus wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Wcześniej rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz tłumaczył, że pod uwagę brane są opinie ekspertów, mówiące, że okres inkubacji, czyli czas między zakażeniem a pierwszymi objawami, jest bardzo krótki, a co za tym idzie – krótszy jest okres, w którym zakażamy i chorujemy. Rzecznik podkreślił, że planowane skrócenie kwarantanny i izolacji przyspieszy m.in. powrót medyków do pracy.

Zmiana długości kwarantanny wymaga nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia z 25 lutego 2021 r. w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych oraz obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego, ostatnio nowelizowanego 24 lipca 2021 r.

Obecnie, zgodnie z § 7 ust. 3 rozporządzenia, okres obowiązkowej kwarantanny z powodu narażenia na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u osób, u których nie wystąpiły objawy choroby Covid-19 albo styczności ze źródłem zakażenia, kończy się po dziesięciu dniach, licząc od dnia następującego po ostatnim dniu odpowiednio narażenia albo styczności. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny w uzasadnionych przypadkach decyduje o skróceniu albo zwolnieniu z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny.

Ochrona zdrowia
Szpitale toną w długach. Czy będą ograniczać liczbę pacjentów?
Ochrona zdrowia
Podkomisja Kongresu USA orzekła, co było źródłem pandemii COVID-19 na świecie
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego