WHO zaleca masowe szczepienia dzieci w Afryce przeciw malarii

WHO oświadczyło w środę, że jedyna zatwierdzona do użycia szczepionka przeciwko malarii, powinna być masowo podawana dzieciom w Afryce, co może być milowym krokiem w walce z chorobą, która zabija rocznie setki tysięcy osób.

Publikacja: 07.10.2021 05:56

Malaria to choroba przenoszona przez komary

Malaria to choroba przenoszona przez komary

Foto: PAP/EPA

arb

WHO rekomenduje podawanie dzieciom w Afryce szczepionki znanej jako RTS,S/AS01 lub Mosquirix. opracowanej przez brytyjski koncern farmaceutyczny, GlaxoSmithKline.

Od 2019 roku 2,3 mln dawki tej szczepionki podano niemowlętom w Ghanie, Kenii i Malawi, w ramach pilotażowego programu koordynowanego przez WHO.

Większość ofiar malarii na świecie to dzieci w wieku poniżej piątego roku życia.

Pilotażowy program szczepień dzieci przeciw malarii uruchomiono po dekadzie testów klinicznych szczepionki w siedmiu krajach Afryki.

- To szczepionka opracowana w Afryce, przez afrykańskich naukowców, jesteśmy bardzo dumni - powiedział dyrektor generalny WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus.

386 tys.

Tyle osób zmarło w wyniku zachorowania na malarię w Afryce w 2019 roku

- Wykorzystanie tej szczepionki w połączeniu z istniejącymi środkami pozwalającymi przeciwdziałać malarii, pozwoli uratować dziesiątki tysięcy młodych istnień rocznie - podkreślił. Środki przeciwdziałające malarii, o których mówił dyrektor generalny WHO, to m.in. moskitiery i rozpylanie środków zabijających komary, które przenoszą chorobę.

Malaria w 2019 roku zabiła 386 tysięcy mieszkańców Afryki - według szacunków WHO, co oznacza, że jest znacznie bardziej zabójcza dla mieszkańców Afryki od COVID-19 (po zakażeniu koronawirusem w ciągu 18 miesięcy zmarło w Afryce ok. 212 tysięcy osób).

WHO szacuje, że 94 proc. zachorowań na malarię i zgonów z powodu tej choroby miało miejsce w Afryce (kontynent zamieszkuje 1,3 mld osób). Malaria to choroba pasożytnicza, przenoszona przez komary. Jej symptomy to gorączka, wymioty i zmęczenie.

Czytaj więcej

Za 50 lat malaria może grozić 90% światowej populacji

Skuteczność szczepionki Mosquirix w ochronie przed ostrymi przypadkami malarii wynosi zaledwie ok. 30 proc., ale jest to jedyna zatwierdzona jak dotąd szczepionka przeciw tej chorobie. Europejska Agencja ds. Leków zatwierdziła szczepionkę do użycia w 2015 roku.

Obecnie trwają testy innej szczepionki przeciw malarii, R21/Matrix-Mthat, opracowanej przez badaczy z Uniwersytetu Oksfordzkiego. W czasie rocznych testów klinicznych z udziałem 450 dzieci w Burkina Faso wykazała się ona 77-procentową skutecznością.

Ochrona zdrowia
WHO żąda od Chin "przejrzystości". Chodzi o genezę COVID-19
Ochrona zdrowia
Szef WHO pytany o współpracę z administracją Trumpa. "Nie wydawał się zaniepokojony"
Ochrona zdrowia
Covid może uderzyć znowu. Ostrzega Instytut Pasteura
Ochrona zdrowia
Nowy szczep wirusa małpiej ospy coraz bliżej Polski. Eksperci ocenili ryzyko
Ochrona zdrowia
Kanada zapłaci za antykoncepcję i leczenie cukrzycy. Niektóre prowincje protestują