Prof. Flisiak: Szczepienie zmniejszyło ryzyko śmierci prawie 100-krotnie

Szczepienie zredukowało ryzyko hospitalizacji ponad 200-krotnie, a ryzyko śmierci prawie 100-krotnie - rozmowa z prof. Robertem Flisiakiem, kierownikiem Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Publikacja: 14.09.2021 14:52

Punkt szczepień na COVID-19 w liceum w Warszawie

Punkt szczepień na COVID-19 w liceum w Warszawie

Foto: Paweł Supernak, PAP

"Rzeczpospolita": Premier nie słucha powołanej przez siebie Rady Medycznej - i jej rekomendacji. Tak było w sprawie m.in. obowiązkowych szczepień dla pewnych grup zawodowych. Czy Rada rekomendowała premierowi jakieś pomysły - jak zachęcić do szczepień młodzież, szkoły i promować te które mają wysoką wyszczepialność z gwarancją nauki stacjonarnej? Czy rzeczywiście nie ma woli politycznej na zdecydowane działania?

Prof. Robert Flisiak: W swoim czasie w ramach Rady Medycznej dyskutowaliśmy sprawę obowiązkowych szczepień m.in dla pracowników ochrony zdrowia, nauczycieli, pracowników gastronomii. Wypowiedzi polityków praktycznie przekreśliły sens forsowania tych pomysłów. Aktualnie wraca ten temat w odniesieniu do pracowników ochrony zdrowia. Tyle że jest to grupa o najwyższym poziomie zaszczepienia więc wprowadzenie przymusu nie zmieni w sposób istotny sytuacji. Jednocześnie powstaje pytanie a jaki sposób należałoby egzekwować taki obowiązek. Wymagałoby to wprowadzenia regulacji prawnych, a do tego potrzebna jest wola polityczna i możliwość przeforsowania w Sejmie. Wprowadzenie obowiązku bez możliwości jego egzekwowania jest bezcelowe.

Pozostało 80% artykułu

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Ochrona zdrowia
Rząd ma pomysł na rozładowanie kolejek do lekarzy
Ochrona zdrowia
Alert na porodówkach. „To nie spina się w budżecie praktycznie żadnego ze szpitali”
Ochrona zdrowia
Pierwsze rodzime zakażenie gorączką zachodniego Nilu? "Wysoce prawdopodobne"
Ochrona zdrowia
Onkologia w Funduszu Medycznym. Szpitale od roku czekają na pieniądze
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Ochrona zdrowia
Rośnie liczba nieodwołanych wizyt u lekarza