Szpitale w ręce samorządów

Projekty obowiązkowego przekształcenia szpitali w spółki w przyszłym tygodniu trafią do Sejmu

Aktualizacja: 09.05.2008 03:08 Publikacja: 08.05.2008 04:45

Szpitale w ręce samorządów

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Mimo politycznej burzy posłowie PO zapewniają: – Z pomysłów na pewno się nie wycofamy. W przyszłym tygodniu trafią do sejmowej podkomisji.

Najważniejsze zmiany to obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego, którymi samorządy będą mogły dysponować bez żadnych ograniczeń.

PO odchodzi od „bezpiecznika”, który wcześniej sama zaproponowała: samorządy miały utrzymać przynajmniej 51 proc. udziałów w spółkach.

Cieszą się samorządowcy, którzy wcześniej oceniali, że „bezpiecznik” jest krokiem wstecz w stosunku do obecnych przepisów.

Platforma zapewnia, że przekształcenie szpitali będzie poprzedzone pomocą dla borykających się z problemami finansowymi lecznic. Jak będzie wyglądała? – Ministerstwo Finansów pracuje nad odpowiednim projektem i przedstawi go w ciągu kilku dni – mówił wczoraj szef Klubu PO Zbigniew Chlebowski.

Kilka tygodni temu wiceminister zdrowia Krzysztof Grzegorek w wywiadzie dla „Rz” zapowiadał, że samorządy będą emitować obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa.

Oddłużenie ma być argumentem, który przekona do zmian koalicyjne PSL. – Nie odrzucamy pomysłu przekształcenia szpitali w spółki, jeżeli rzeczywiście zostanie ono poprzedzone wsparciem zadłużonych szpitali i gwarancjami, że służba zdrowia będzie odpowiednio finansowana – mówi poseł z Komisji Zdrowia Aleksander Sopliński z PSL.

Dodaje, że przekształcenie w spółki ma swoje dobre strony: mogą one łączyć się w konsorcja, które bardziej racjonalnie będą dzieliły pieniądze na leczenie. Zastrzega jednak: – Mamy złe doświadczenia, bo oświata została przekazana samorządom bez odpowiednich środków. Nie chcemy, by ta sytuacja się powtórzyła.

Projekty nie były jeszcze w koalicji PO – PSL konsultowane.

Autopromocja
Orzeł Innowacji

Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.

WEŹ UDZIAŁ

Eksperci boją się politycznej awantury wokół przekształceń, a Marek Balicki z SdPl mówi wręcz: – Zamieszanie wokół prywatyzacji doprowadzi tylko do tego, że prezydent zawetuje przepisy. Przez wiele miesięcy będziemy tracić czas na coś, co nigdy nie wejdzie w życie. To tylko pusty gest PO w stronę swoich wyborców.

Rektorzy akademii medycznych już deklarują, że są niezadowoleni z innego pomysłu PO: przejęcia szpitali klinicznych od akademii przez Ministerstwo Zdrowia.

– W tajemnicy proponuje się przepisy, które są wrogie akademiom medycznym – oburza się prof. Jan Górski, szef Konferencji Rektorów Uczelni Medycznych.

Politycy tłumaczą, że szpitale pod kontrolą akademii zarządzane są bardzo źle i zadłużają się na setki milionów złotych.

– Przecież nie wszystkie szpitale kliniczne są zadłużone! Problem dotyczy tylko szpitali w Gdańsku i we Wrocławiu, a karę poniosą wszyscy – denerwuje się prof. Górski.

Jego zdaniem projekt PO jest nie do przeprowadzenia. – Budujemy teraz budynek szpitalny: za państwowe pieniądze, ale na swoim gruncie. Państwo nie może nam go odebrać – mówi.

W Polsce do tej pory w spółki prawa handlowego przekształciło się 59 szpitali samorządowych. Przygotowywane są kolejne przekształcenia: samorządowcy czekają tylko na ustawę o pomocy publicznej dla służby zdrowia. Chcą z niej skorzystać, a potem przekształcić lecznice w spółki. Na razie samorządy przekształcają szpitale na podstawie obecnych przepisów: muszą je najpierw zlikwidować, przejmując ich zadłużenie, a potem w to miejsce utworzyć spółkę. Gros utrzymuje większościowy udział w powołanych przez siebie spółkach.

W Polsce jest ponad 700 szpitali, z tego ok. 150 prywatnych. Część to jednak placówki bardzo małe, zaledwie kilkułóżkowe. Wiele z nich, mimo że należy do prywatnego właściciela, leczy bezpłatnie, bo zawarło kontrakt na przyjmowanie pacjentów z NFZ.

Mimo politycznej burzy posłowie PO zapewniają: – Z pomysłów na pewno się nie wycofamy. W przyszłym tygodniu trafią do sejmowej podkomisji.

Najważniejsze zmiany to obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki prawa handlowego, którymi samorządy będą mogły dysponować bez żadnych ograniczeń.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne