Radiolodzy mają pracować dłużej

Posłowie postanowili, że narażony na szkodliwe promieniowanie personel szpitala będzie pracował tyle godzin, co inni pracownicy

Publikacja: 28.07.2008 06:46

Zmiana przepisów o czasie pracy jest zawarta w ustawie o pracownikach służby zdrowia – jednej z pakietu ustaw reformujących służbę zdrowia. W zeszłym tygodniu zajmowała się nią sejmowa Komisja Zdrowia. Teraz projekt trafi pod obrady Sejmu.

Personel szpitala narażony na promieniowanie do tej pory pracował pięć godzin dziennie. Posłowie chcą wydłużyć ten czas do siedmiu godzin i 35 minut – czyli do normy, która obowiązuje pozostałych pracowników służby zdrowia.

– Mamy opinie kilku instytutów naukowych i z Głównego Inspektoratu Sanitarnego: wszystkie potwierdzają, że praca jest bezpieczna – mówił wiceminister zdrowia Adam Fronczak. – W krajach Unii Europejskiej: w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Danii czy Finlandii, lekarze radiolodzy pracują dłużej. A w zeszłym roku wszystkie urządzenia do naświetlania w Polsce zostały wymienione na takie, które emitują mniej promieniowania i są bezpieczniejsze dla obsługujących.

Przeciwne zmianie czasu pracy były samorząd lekarski i związki zawodowe. – Wciąż są miejsca, w których lekarze pracują na zdezelowanym sprzęcie, który nie jest bezpieczny – mówił Konstanty Radziwiłł, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

– Żadne przepisy unijne nie mówią, że mała dawka promieniowania jest bezpieczna dla zdrowia. Bo nie jest – wtórowała mu Urszula Michalska z OPZZ.

Posłowie koalicji sugerowali, że lekarze pracują krócej, a potem i tak, bez względu na szkodliwość promieniowania, dorabiają w prywatnych przychodniach. – Co by było, gdyby nakazać pracę tylko w jednym miejscu? – zastanawiała się Elżbieta Łukacijewska z PO.

– Wiele osób zachowuje się po pracy nieodpowiedzialnie, wręcz głupio. Ale nie można ich do tego zmuszać niskimi zarobkami. Radiolodzy są zmuszeni zarabiać poza swoim podstawowym miejscem pracy – odpowiadał Konstanty Radziwiłł.

Przedłużony czas pracy obejmie nie tylko lekarzy radiologów, ale też m.in. techników radiologii, fizjoterapeutów czy lekarzy patomorfologów.

– Lekarzy naszej specjalności jest zbyt mało, a ten zawód wymaga szczególnych umiejętności, np. doskonałej pamięci wzrokowej. Jeśli zaczniemy wydłużać im czas pracy, w ogóle zniechęcimy młodych ludzi do wybierania tej specjalności. Sparaliżuje to leczenie onkologiczne w Polsce – ostrzegał prof. Wenancjusz Domagała, patomorfolog. Technicy radiologii w kuluarach grozili strajkiem.

Twoje wybory zależą od tego, co wiesz

Tylko 19
za pierwszy miesiąc dostępu do rp.pl

Subskrybuj
Ochrona zdrowia
Lipcowe podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia. AOTMiT zaczyna szacować koszty
Ochrona zdrowia
Alternatywa dla sanatorium? Pacjent musi więcej zapłacić, ale wybiera czas i miejsce
Ochrona zdrowia
Wybierasz się do sanatorium? Od 1 maja zapłacisz więcej. Jak wygląda cennik?
Ochrona zdrowia
Szanse i wyzwania w leczeniu raka płuca
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Ochrona zdrowia
Konsultant krajowa w dziedzinie położnictwa i ginekologii nt. aborcji w Oleśnicy
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne