Kto decyduje o tym, żeby przeprowadzić taki zabieg?
Zawsze jest dyskusja między lekarzem a pacjentką, której trzeba przedstawić alternatywę. Przy mutacji genetycznej istnieje również zagrożenie wystąpienia raka jajnika. W Polsce proponujemy zwykle wycięcie jajników, bo jest to zabieg mniej okaleczający i zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi. Ale to kobieta musi podjąć decyzję. Gdyby było wiadomo, że na pewno zachoruje na raka piersi, wtedy byłoby jasne, co robić. Ale nie ma pewności. Trzeba jednak pamiętać, że strach przed chorobą powoduje, iż część kobiet nie może normalnie funkcjonować.
Czy takie zabiegi powinny się stać powszechne?
Prewencyjna mastektomia nie może być przyjęta jako standardowe rozwiązanie, bo nigdy nie ma pewności, że pojawi się rak. Przyjmijmy, że co trzecia osoba przebiegająca na czerwonym świetle zostanie potrącona przez samochód, ale to oznacza, że dwóm pozostałym się uda.
Autopromocja
Orzeł Innowacji
Ogłoszenie wyników już 5 czerwca. Zapisz się, aby wziąć udział w gali.
WEŹ UDZIAŁ
A jak to wygląda na Zachodzie?
W USA tego rodzaju zabiegi są częstsze niż u nas, ale to wynika z podejścia Amerykanów do tego rodzaju spraw. Był taki czas, kiedy profilaktycznie usuwali wszystkim dzieciom migdałki czy wyrostki robaczkowe. Potem się okazało, że to nie jest najlepsza metoda i się z tego wycofano.