O prestiżowych inwestycjach mieszkaniowych mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl:
Kwartalne analizy dotyczące sytuacji na największych rynkach deweloperskich już od dłuższego czasu mówiły o wzroście znaczenia droższych mieszkań. Rozbudowa oferty bardziej ekskluzywnych lokali przyspieszała wzrosty średniej ofertowej ceny mkw. mieszkań m.in. w Warszawie i Gdańsku.
Zwiększanie się rynkowego udziału luksusowych lokali to z pewnością bardzo ciekawe zjawisko. Przed analizą rynku ekskluzywnych mieszkań trzeba najpierw dobrze zdefiniować takie lokale. Zastosowanie sztywnego progu cenowego dla wszystkich badanych rynków wydaje się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Duże znaczenie mają dwie kwestie. Po pierwsze, polskie metropolie cechują się sporym zróżnicowaniem cen. Dlatego nowe mieszkania o cenie 8,5 tys. zł za mkw. w Łodzi mogą uchodzić za oferty premium. Tak samo wycenione lokale na rynku warszawskim będą się wciąż mieścić się w tzw. segmencie popularnym. Wynika to z faktu, że przeciętna ofertowa cena 1 mkw. nowego lokalu w stolicy znacznie przekroczyła już 9 tys. zł za mkw.
Szybkie wzrosty cen nowych mieszkań na największych rynkach sprawiają, że swoista granica lokalowego luksusu przesuwa się w górę. To kolejny powód sugerujący, że lepiej nie klasyfikować bardziej ekskluzywnych „M" na podstawie jednego i stałego limitu cen.
RynekPierwotny.pl postanowił zakwalifikować mieszkania premium do dwóch grup. Pierwsza kategoria skupia lokale o ofertowej cenie za 1 mkw. wynoszącej 150 - 200 proc. średniej rynkowej stawki z danego kwartału. W drugiej kategorii znalazły się nowe „M", które są co najmniej dwa razy droższe od średniej. Takie rozwiązanie sprawia, że progi kwalifikujące mieszkania do grupy premium zmieniają się wraz z cenami na rynku.