Inwestycje brownfield – polegające na ponownym wykorzystaniu terenów, budynków czy infrastruktury przemysłowej – są bardzo popularne wśród deweloperów mieszkaniowych i biurowych. W starych fabrykach powstają mieszkania, biura, lokale usługowe i handlowe. Pofabryczne, często zdegradowane, nieruchomości zamieniają się w tętniące życiem wielofunkcyjne dzielnice. Projekty typu brownfield lubią też inwestorzy komercyjni, m.in. Accolade.
W Czechach, w Polsce
– Transformacja obiektów poprzemysłowych jest bardzo ważnym elementem naszej strategii – mówi Lukáš Répal, dyrektor operacyjny Accolade.
Podkreśla, że firma stawiała na takie inwestycje na długo, zanim zaczęła się nimi interesować większość branży. – W Czechach jednym z naszych pierwszych projektów była rewitalizacja dawnych zakładów produkujących zamki i systemy bezpieczeństwa w Týniště nad Orlicí – opowiada. – Teraz jest to nowoczesny zakład, który dostarcza rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo największym na świecie zakładom motoryzacyjnym.
Te doświadczenia, jak podkreśla Lukáš Répal, Accolade przenosi na polski rynek.
– Podobnie postąpiliśmy ze szczecińskim zakładem, który kiedyś produkował samoloty wojskowe, potem kable – mówi. – Dziś na jego terenie znajduje się lekki zakład produkcyjny i logistyczny. W Bydgoszczy zamiast opuszczonej fabryki chemicznej w samym sercu miasta można dziś oglądać nowoczesny park logistyczny o powierzchni 50 tys. mkw.