Wraz ze wzrostem cen energii naturalnym zachowaniem wśród przedsiębiorców jest poszukiwanie oszczędności oraz stabilizacji kosztów na przyszłość. Jednym z dostępnych środków do osiągnięcia tego celu jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Na rynku, oprócz opcji zakupu np. instalacji fotowoltaicznej, pojawiają się nowe oferty, a wśród nich fotowoltaika jako usługa, czyli tzw. PVaaS (ang. PV as a Service). Instalacja fotowoltaiczna generuje oszczędności na zużyciu energii, które stają się źródłem finansowania tej inwestycji.
W przeciwieństwie do zakupu instalacji PV na własność, które wiąże się m.in. ze zgromadzeniem i zaplanowaniem w budżecie środków na ten cel lub pozyskaniem finansowania zewnętrznego, a także utrzymaniem i serwisowaniem instalacji PV, fotowoltaika jako usługa pozwala klientom biznesowym skorzystać z finansowania bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów inwestycyjnych na starcie. Dzięki generowaniu oszczędności na zużyciu prądu PVaaS zabezpiecza środki niezbędne do sfinansowania inwestycji. Usługa ta nie zalicza się do bilansu księgowego i nie wpływa na ocenę zdolności kredytowej klienta.
Istnieją m.in. dwa popularne rozwiązania w zakresie finansowania systemu PV: abonament, którego wysokość ustalana jest przed rozpoczęciem współpracy na podstawie analizy zużycia energii i warunków finansowych klienta, dzięki czemu koszty są przewidywalne dla klienta przez cały okres trwania umowy, albo miesięczna opłata za użytkowanie instalacji obliczana na podstawie stopnia wykorzystywania instalacji PV, co oznacza, że wysokość opłat jest dostosowana do wymiaru pracy instalacji w każdym miesiącu, co uwzględnia w podstawie wyliczenia takie zmienne, jak np. liczba słonecznych dni.
Fotowoltaika dla firm jako usługa działa w modelu As a Service. Przedsiębiorca, decydując się na panele słoneczne, płacąc co miesiąc stałą kwotę abonamentu lub miesięczną opłatę zależną od wymiaru pracy instalacji PV, nabywa usługę produkcji energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanej u siebie w firmie, pokrywa własne zapotrzebowanie na prąd, a także może mieć zapewnione ubezpieczenie, serwis i wymianę komponentów systemu PV przez cały okres trwania umowy z operatorem PV.
Oprócz montażu samej instalacji, w racie abonamentu lub w miesięcznej opłacie, zawarta może być także jej kompleksowa obsługa, serwis, gwarancja i wydłużone ubezpieczenie. Tak też jest z kwestiami doradztwa, wykonania projektu, audytu energetycznego i zakupu modułów fotowoltaicznych, falownika, systemu montażowego oraz wszystkich niezbędnych elementów. Po stronie firmy oferującej system PV jako usługę leży też przygotowanie wniosków i zgód budowlanych oraz wniosku o przyłączenie instalacji do sieci.