Zagraniczne inwestycje polskich deweloperów

Polscy deweloperzy działają już nie tylko nad Wisłą.

Publikacja: 27.06.2017 20:33

Wizualizacja inwestycji Murapolu w Berlinie. Powstanie tam dziewięć budynków ze 120 mieszkaniami

Wizualizacja inwestycji Murapolu w Berlinie. Powstanie tam dziewięć budynków ze 120 mieszkaniami

Foto: materiały prasowe

Koniunktura na mieszkania w Polsce jest rozgrzana – jak szacuje Eurostat, popyt na lokale na naszym rynku pierwotnym jest dwukrotnie wyższy niż średnia dla całej Europy. Mimo to nie brakuje deweloperów, którzy próbują zaistnieć na rynkach zagranicznych.

Naturalny rozwój

Murapol, gracz numer jeden w Polsce pod względem sprzedaży lokali (w tym roku celuje w 4 tys.), właśnie rusza z inwestycją w Szkocji – na jednej z dwóch działek kupionych na początku roku w Edynburgu. Powstanie tam 25 lokali o łącznej powierzchni użytkowej 2 tys. mkw.

– Po ponadpółtoramiesięcznym okresie procedowania wniosku o pozwolenie na budowę inwestycja przy Ferry Road otrzymała pozytywną decyzję urzędu – mówi Michał Sapota, prezes Murapolu. Rozpoczęcie prac budowlanych jest uwarunkowane, zgodnie z tamtejszym prawem, dostarczeniem do właściwego urzędu szczegółowych informacji dotyczących przygotowywanej inwestycji, w tym m.in. jej nazwy marketingowej i specyfikacji materiałów, jakie zostaną wykorzystane do elewacji budynku, oraz ich zatwierdzeniem przez ten organ.

– Patrząc przez pryzmat kilkunastu lat doświadczeń ze współpracy z polską administracją, trudno nam uwierzyć, że szkockim urzędnikom wystarczyło nieco ponad półtora miesiąca, aby wnikliwie przeanalizować szczegółową dokumentację dotyczącą naszego projektu i ocenić, że jest ona zgodna z przepisami budowlanymi – dodaje Sapota. – Pokazuje to, jak sprawnie i dobrze zorganizowana ścieżka procedowania może tworzyć przyjazne warunki do prowadzenia biznesu, co niewątpliwie przyciąga kapitał. Życzylibyśmy sobie, aby choć kilka dobrych praktyk z tego obszaru zostało przeniesionych na polski grunt prawny. Na pewno skorzystałby na tym nie tylko biznes, ale i cała gospodarka – przekonuje Sapota. Podkreśla przy tym rolę lokalnych partnerów.

Jako druga szykowana jest inwestycja na 35 mieszkań o łącznej powierzchni 2,1 tys. mkw. przy London Road. – Liczymy, że ścieżkę administracyjną przejdziemy także w tym roku – mówi Sapota.

Murapol pracuje również nad dwoma projektami w Niemczech. W Berlinie ma zbudować osiedle na 120 lokali o łącznej powierzchni 5,4 tys. mkw. Finalizuje teraz procedury urzędowe. – Zakładamy, że prace budowlane oraz komercjalizację inwestycji rozpoczniemy w najbliższych miesiącach – mówi Sapota. Z kolei w podberlińskim Zossen ma powstać 15 budynków z 230 lokalami o powierzchni 13 tys. mkw.

Murapol aktywnie analizuje także inne rynki europejskie oraz Stany Zjednoczone. Zdaniem Sapoty ekspansja to naturalny element rozwoju polskich przedsiębiorstw. Firmie marzy się uzyskanie pozycji dewelopera o skali europejskiej w perspektywie kilku lat.

Wyspa i klocki

i2 Development stawia tymczasem na Teneryfę. Deweloper kupił działkę na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy w Costa Adeje za równowartość 3 mln zł. Ma tam powstać sześć domów o łącznej powierzchni 1,3 tys. mkw. Inwestycja ma ruszyć pod koniec tego roku i zostać zrealizowana w II kwartale 2019 r. Jak podkreśla wiceprezes Marcin Misztal, inwestycja to rezultat okazji, jaka się trafiła, z zakupem gruntu. Chociaż z racji prywatnych zainteresowań menedżerowie i2 Development znają tamtejszy rynek i pracujące tam firmy. Nie są więc wykluczone inne inwestycje deweloperskie na Teneryfie.

– Trwają prace administracyjne i projektowe. Zainteresowanie domami jest bardzo duże, także ze strony polskich inwestorów. Z jednej strony to świetna lokalizacja na wakacje, a z drugiej możliwość zarabiania na wynajmie – mówi Misztal.

Z kolei Unihouse stawia na inny segment rynku. Spółka produkuje domy modułowe z drewna – z takich klocków można składać całe osiedla. Standard mieszkań jest bardzo wysoki – z fabryki w Bielsku wyjeżdżają moduły wykończone pod klucz – łącznie z meblami kuchennymi i łazienkowymi oraz ze sprzętem kuchennym. Głównym rynkiem zbytu jest Norwegia. Po latach eksportu Unihouse zdecydował się na pierwszą inwestycję deweloperską – z lokalnym partnerem.

– W Stjordal postawiliśmy w ciągu 12 miesięcy trzy budynki z 39 mieszkaniami. W Melhus w trzech etapach powstanie sześć budynków ze 106 lokalami. Ta inwestycja zakończy się w I kwartale 2019 r. – mówi Leszek Marek Gołąbiecki, prezes Grupy Unibep, do której należy Unihouse.

Spółka powoli wchodzi też ze sprzedażą modułów na rynek szwedzki, a w kolejnym kroku ma zaistnieć w Niemczech. Na razie nie planuje działalności na tych rynkach jako deweloper.

Nieruchomości
Nie najlepsze nastroje na rynku nieruchomości
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Nieruchomości
Impuls Marywilska z certyfikatem BREEAM
Nieruchomości
Klienci wracają na rynek mieszkań. Ale nie spieszą się z zakupami
Nieruchomości
Nowe mieszkania PHN w centrum Warszawy. „Rewitalizacja i rozbudowa”
Materiał Promocyjny
Warta oferuje spersonalizowaną terapię onkologiczną
Nieruchomości
PKB Inwest Budowa sprzedaje dwa parki handlowe
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego