Jak stworzyć miasto przyjazne starzeniu

Dostosowując miasta do starzejącego się społeczeństwa, musimy zacząć od zmiany wizerunku starości – mówiła w programie #RZECZoNIERUCHOMOSCIACH Agnieszka Labus, prezes Fundacji Laboratorium Architektury 60+, architektka i urbanistka.

Aktualizacja: 22.04.2021 21:19 Publikacja: 22.04.2021 20:32

Jak stworzyć miasto przyjazne starzeniu

Foto: materiały prasowe

Zajmuje się pani aktualizacją Krajowej Polityki Miejskiej. Czym jest ten dokument i jak powinien zostać zmieniony w odpowiedzi na czekające nas „srebrne tsunami"?

Bardzo się cieszę, że mam okazję współdecydować o przyszłości miast w Polsce, bo o tym właśnie mówi ten dokument. Zajmując się zmianami demograficznymi i starzeniem się społeczeństwa, będę w tym gremium walczyć o to, żeby te aspekty zostały wzięte pod uwagę. Tym bardziej że Polska ma jedno z najszybciej starzejących się społeczeństw europejskich. Nasze miasta są też różne pod wieloma względami: część rozwija się dynamicznie, jak stolica, część natomiast się kurczy, jak Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Będą więc potrzebować innej strategii w zakresie odnowy.

Na co należy zwrócić uwagę, projektując miasta, które sprzyjają dobremu starzeniu się?

Miasta przyjazne wiekowi to koncepcja Światowej Organizacji Zdrowia, w ramach której mówi się o ośmiu komponentach, które należy brać pod uwagę przy planowaniu takich miast. Ważna jest bogata i zróżnicowana oferta mieszkaniowa – nie tylko w ujęciu senioralnym, ale też wielogeneracyjnym. Ważne są kwestie związane z transportem i jego dostępnością. Nie mówimy tylko o komunikacji miejskiej, ale i innowacyjnych środkach transportu, takich jak np. riksze we Francji, którymi osoby starsze poruszają się na krótszych odcinkach. Ważny jest również sposób projektowania przestrzeni publicznej i budynków – by były dostępne i bezpieczne. Oprócz zagadnień przestrzennych niezwykle istotna jest opieka społeczna czy zdrowotna. Tu mamy kwestie projektowania budynków, ale i związane z nowoczesnymi technologiami, jak teleopieka. Istotna jest także partycypacja społeczna i włączanie osób starszych w nurt polityki przestrzennej i społecznej. Ważna jest również aktywizacja osób starszych. Aby jednak te wszystkie elementy mogły zadziałać, najpierw trzeba zmienić wizerunek starości.

Czyli zmierzyć się ze stereotypami. Jakimi?

Np. mocne jest przeświadczenie, że osoby starsze są niechętne zmianom, że są mało nowoczesne, mało mobilne. Przez to spłycamy tę grupę wiekową i patrzymy na nią w sposób homogeniczny. Tymczasem jest to grupa mocno zróżnicowana.

Nieruchomości
Popyt wystrzelił, biura się zapełniają
Materiał Promocyjny
Gospodarka natychmiastowości to wyzwanie i szansa
Nieruchomości
Wynajem mieszkań. Czy czynsze mocno wzrosną?
Nieruchomości
Zenit w Łodzi z nową ofertą. Był hipermarket, jest osiedle
Nieruchomości
Jakie mieszkanie na przeciętną kieszeń?
Materiał Promocyjny
Suzuki Vitara i S-Cross w specjalnie obniżonych cenach. Odbiór od ręki
Nieruchomości
Nowa Dąbrowa jeszcze urośnie. Mieszkania i lokale usługowe
Materiał Promocyjny
Wojażer daje spokój na stoku