Chcesz się szybko zestarzeć? Pij mleko

Z badań wynika, że zegar biologiczny osób często sięgających po tłuste mleko bije szybciej.

Aktualizacja: 22.01.2020 04:42 Publikacja: 21.01.2020 16:18

Chcesz się szybko zestarzeć? Pij mleko

Foto: shutterstock

Mleko jest jednym z produktów, które znajdziemy w większości koszyków z zakupami. Ale które wybrać? To z wysoką zawartością tłuszczu? Niskotłuszczowe, a może opcję zero czyli bez tłuszczu? Które z nich przedłuży nasze życie, które spowolni procesy starzenie się? Bo starzejemy się wszyscy, choć niektórzy - ze względu na dokonywane przez siebie wybory - szybciej. Takim wyborem jest picie tłustego mleka.

Naukowcy z Uniwersytetu Brighama Younga postanowili sprawdzić, czy istnieje związek między wiekiem biologicznym a spożyciem mleka.

W badaniach wzięło udział 5 834 dorosłych Amerykanów. Naukowcy pytali ankietowanych, jak często spożywają mleko i jaki rodzaj mleka wolą. Prawie połowa respondentów stwierdziła, że pije mleko codziennie.

Następnie naukowcy przeprowadzili kilka badań lekarskich, koncentrując się na długości telomerów. Telomery znajdują się na końcach ludzkich chromosomów i zabezpieczają je przed uszkodzeniem podczas kopiowania. Z wiekiem stają się one coraz krótsze, co sprawia, że ich funkcja ochronna jest coraz mniejsza.

Naukowcy odkryli, że osoby, które piły mleko niskotłuszczowe mają krótsze telomery w porównaniu z konsumentami „zerówki”. Różnica długości przekłada się na 4,5 roku w zegarze biologicznym. Sytuacja wygląda znacznie gorzej w przypadku osób pijących mleko pełne. Ich zegar bije jeszcze szybciej. To może być ponad 9 lat.

Problem nie dotyczy tak wielu ludzi, jak kilkadziesiąt lat temu. Jeszcze niedawno uważało się, że dobrze jest codziennie pić mleko krowie, aby zachować zdrowie. Ten pogląd uległ pewnej zmianie. Z badania wynika, że 13 proc. ludzi nie pija mleka, 25 proc. pije je raz w tygodniu, a około połowa codziennie. W grupie konsumentów mleka jedna trzecia wybiera pełne, 40 proc. sięga po różne mleka odtłuszczone, a 17 proc. pije mleko beztłuszczowe.

Z badania wynika też, że ci, którzy w ogóle nie pili mleka, miewali nawet krótsze telomery. Z pracy amerykańskich naukowców można wysnuć wniosek, że nie trzeba rezygnować z mleka, natomiast warto wybrać jego odpowiedni rodzaj i nie pić go codziennie.

Nauka
Wilki same się udomowiły? Ciekawy wynik matematycznej symulacji
Nauka
Zaskakujące odkrycie dotyczące jądra Ziemi. Co dzieje się w środku planety?
Nauka
"Ogromne konsekwencje" decyzji Donalda Trumpa. Wstrzymane badania nad HIV i malarią
Nauka
Naukowcy: Olbrzymi podwodny wulkan może wybuchnąć przed końcem 2025 roku
Nauka
Nowy gatunek ptasznika australijskiego. Naukowcy radzą: nie dotykać