Brak badań przesiewowych, słaba diagnostyka i ograniczony dostęp do najnowszych terapii to największe bolączki chorych z rakiem płuca. Zdaniem pacjentów przy tak rosnącej liczbie zachorowań potrzebne jest przygotowanie kompleksowej i koordynowanej opieki nad chorymi z tym rodzajem nowotworu.
W raporcie „Sytuacja pacjenta z nowotworem płuca", przygotowanym w imieniu Fundacji Wygrajmy Zdrowie oraz Instytutu Człowieka Świadomego, zawarto szereg rekomendacji poprawiających leczenie tej grupy chorych.
Wysoka śmiertelność
W Polsce rak płuca jest najczęstszym nowotworem złośliwym i pierwszą przyczyną zgonów wśród chorób nowotworowych – odpowiada za niemal co czwartą śmierć z powodu raka. Co roku rozpoznaje się go u 14 tys. mężczyzn i 7 tys. kobiet. Od 2007 r. jest najczęstszą przyczyną zgonów z powodów nowotworowych – u kobiet nawet częściej niż rak piersi.
W 80 proc. przypadków jest on wykrywany zbyt późno, gdy już nie można go leczyć operacyjnie. Pięć lat po wykryciu tego nowotworu żyje tylko co szósty pacjent. „Dopuszczenie do stosowania nowych leków w ostatnim czasie poprawiło wyniki leczenia paliatywnego, jednak nadal nowotwór płuca stanowi jedno z największych wyzwań w dziedzinie onkologii" – napisali autorzy raportu.
Najczęstszymi przyczynami nowotworów płuca są palenie papierosów, smog, a także długotrwałe narażenie na radon.