Gwinea ogłasza epidemię wirusa Ebola

Gwinea oficjalnie ogłosiła wybuch epidemii wirusa Ebola w tym kraju, po tym jak co najmniej trzy osoby zmarły po zakażeniu wirusem Ebola, a cztery inne zostały zakażone - informuje AP.

Aktualizacja: 16.02.2021 06:26 Publikacja: 16.02.2021 05:32

Gwinea ogłasza epidemię wirusa Ebola

Foto: AFP

arb

Władze sąsiadów Gwinei - Sierra Leone i Liberii - nakazały obywatelom zachowanie czujności. Gwinea, Sierra Leone i Liberia zmagały się w latach 2014-2016 z największą w historii epidemią wirusa Ebola, która rozpoczęła się w Gwinei i doprowadziła do śmierci ponad 11 300 osób.

Wirus Ebola pojawił się obecnie w mieście N’Zerekore, w południowej Gwinei, gdzie zakażenia wykryto u osób uczestniczących w pogrzebie pielęgniarki w Gouake - poinformował minister zdrowia Gwinei, Remy Lamah.

Zakażenie wykryto u siedmiu osób - wszystkie miały więcej niż 25 lat - podaje resort zdrowia Gwinei. Dwie kobiety i jeden mężczyzna zmarli w wyniku zakażenia.

"Rząd zapewnia obywateli, że wszystkie środki zostały podjęte, aby stłumić tę epidemię tak szybko, jak to możliwe" - głosi komunikat wydany przez Ministerstwo Zdrowia. Resort zdrowia wzywa mieszkańców kraju do stosowania się do zasad higieny i prewencji antywirusowej.

Jak pisze AP pogrzeby, przed którymi ciało zmarłego jest myte i dotykane przez uczestników uroczystości, często są źródłem transmisji wirusa Ebola.

Wirus ten przenosi się na ludzi najczęściej z dzikich zwierząt - takich jak np. nietoperze.

Wirus przenosi się między ludźmi w wyniku bezpośredniego kontaktu z zakażonym lub jego płynami ustrojowymi.

WHO poinformowało, że pracuje nad tym, aby szczepionki przeciwko wirusowi Ebola, opracowane w czasie epidemii z lat 2014-2016, trafiły do Gwinei tak szybko, jak to możliwe. W styczniu WHO poinformowało o stworzeniu rezerwy 500 tysięcy szczepionek na wirusa Ebola, ale w momencie ogłaszania tego organizacja dysponowała zapasem zaledwie 7 tysięcy takich szczepionek.

Ponad tydzień temu cztery przypadki zakażenia wirusem Ebola wykryto w Kongu.

Nowy cykl redakcyjny

Rowerowa Koalicja
Rzeczpospolitej

Czytaj więcej
Nauka
Sprawdzian z góralskiego. Czy da się jeszcze ocalić mowę Podhala?
Nauka
Szympansom bliżej do zachowań ludzi, niż nam się wydawało. Nowe wyniki badań
Materiał Partnera
Jak postrzegamy UE? Co myślimy w zależności od mediów, z których korzystamy?
Nauka
Tajny rosyjski satelita „nie jest już operacyjny”. Wywoływał spore obawy
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Nauka
Dlaczego superwulkan Yellowstone nie wybucha? Naukowcy odkryli cenną wskazówkę
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne