Lek na serce chroni przed rakiem

Stosowane w kardiologii beta-blokery zmniejszają ryzyko przerzutów nowotworów

Publikacja: 30.03.2010 01:06

Lek na serce chroni przed rakiem

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

Beta-blokery to obecnie jedne z najważniejszych leków kardiologicznych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do walki z nadciśnieniem i chorobą niedokrwienną serca. Te niezwykle popularne środki zyskały właśnie nowe zastosowanie – walkę z rakiem.

[srodtytul]Tanie i bezpieczne[/srodtytul]

Wyniki badań nad wykorzystywaniem beta-blokerów u pacjentek z rakiem piersi przedstawili podczas Europejskiej Konferencji Raka Piersi w Barcelonie specjaliści z Wielkiej Brytanii i Niemiec. Podawanie tych preparatów znacznie zmniejszało ryzyko pojawienia się przerzutów i w efekcie znacząco przyczyniało się do sukcesu całej terapii.

– Pierwsze rezultaty są bardzo zachęcające. Pokazaliśmy, że korzystając z dobrze znanych, bezpiecznych i niedrogich leków, możemy zrobić krok ku nowej terapii raka piersi – przekonywał dr Des Powe z Queen’s Medical Center w Nottingham. Z jego zespołem współpracowali niemieccy eksperci z Uniwersytetu Witten pod kierunkiem prof. Franka Entschladena.

[wyimek]71 proc. o tyle beta-blokery obniżały ryzyko śmierci z powodu raka[/wyimek]

W testach wzięło udział 466 pacjentek. Podzielono je na trzy grupy. W pierwszej znalazły się panie niemające nadciśnienia i niebiorące żadnych leków na to schorzenie. W drugiej znalazły się kobiety z nadciśnieniem i korzystające z beta-blokerów. W trzeciej – te z nadciśnieniem, ale zażywające inne leki. Naukowcy zauważyli, że wszystkie 43 pacjentki z drugiej grupy znacznie lepiej radzą sobie z nowotworem niż reszta. Rzadziej zdarzały się u nich przerzuty i wznowy. W porównaniu z kobietami z obu pozostałych grup pacjentki biorące beta-blokery obciążone były aż o 71 proc. niższym ryzykiem śmierci z powodu raka piersi.

Europejscy naukowcy podkreślają, że są to pierwsze badania skuteczności beta-blokerów u ludzi cierpiących na chorobę nowotworową. Wcześniej działanie takie zaobserwowano w laboratoriach – substancje te hamowały aktywność komórek rakowych – i to różnych, nie tylko raka piersi. Kapsułki wolniej się dzieliły i miały mniejszą zdolność do podróżowania w organizmie i atakowania innych organów. Czyli po beta-blokerach teoretycznie powinno rzadziej dochodzić do tworzenia się przerzutów.

– Ten efekt (przerzuty) powodują m.in. hormony, adrenalina i noradrenalina, które działają na pewne receptory w komórkach na zasadzie klucza i dziurki – tłumaczy dr Powe. – Staraliśmy się przełożyć wyniki badań laboratoryjnych na testy kliniczne.

[srodtytul]Element terapii[/srodtytul]

Dzięki tym wcześniejszym badaniom onkolodzy mieli pewność, że ochrona przed nowotworem wynika z działania beta-blokerów, a nie na przykład podwyższonego ciśnienia krwi.

– Gdyby tak było, obserwowalibyśmy efekt ochronny również u reszty pacjentów cierpiących na nadciśnienie, ale przyjmujących inne leki – mówi naukowiec. – Teraz sprawdzimy, czy beta-blokery można stosować jako dodatkowy element terapii u kobiet z rakiem piersi.

Badacze chcą teraz powtórzyć testy, ale z udziałem większej grupy pacjentek. – Nasze pierwsze badania są stosunkowo niewielkie – mówi Des Powe. – Będziemy teraz szukać współpracowników i firm mogących zapłacić za badania pacjentek z rakiem piersi poddawanych terapii beta-blokerami.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: [mail=p.koscielniak@rp.pl]p.koscielniak@rp.pl[/mail]

Beta-blokery to obecnie jedne z najważniejszych leków kardiologicznych. Wykorzystuje się je przede wszystkim do walki z nadciśnieniem i chorobą niedokrwienną serca. Te niezwykle popularne środki zyskały właśnie nowe zastosowanie – walkę z rakiem.

[srodtytul]Tanie i bezpieczne[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Nauka
Obraz, notatki na marginesach. Co staropolskie książki mówią o ich czytelnikach?
Nauka
Etiopskie kazania. Nieznane karty z historii zakodowane w starożytnym języku
Nauka
Niezwykły fenomen „mlecznego morza”. Naukowcy bliżej rozwiązania zagadki
Nauka
„Wpływ psów na środowisko jest bardziej zdradliwy niż się uważa”. Nowe wyniki badań
Nauka
Zanika umiejętność pisania. Logika i gramatyka zaczynają przerastać młode pokolenie