Działkę bez budynku komornik sprzeda szybciej

Egzekucja z niektórych nieruchomości może odbywać się według uproszczonych zasad

Aktualizacja: 21.09.2010 04:39 Publikacja: 21.09.2010 03:00

Działkę bez budynku komornik sprzeda szybciej

Foto: www.sxc.hu

Pozwalają na to przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 1013[sup]1[/sup] i nast. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).

Zgodnie z nimi uproszczony tryb stosuje się do:

- niezabudowanej nieruchomości gruntowej,

- nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy

- przy sprzedaży w drodze licytacji części zajętej wierzytelności (której cena wywołania wystarcza na zaspokojenie wierzyciela), gdy część wydzielona jest niezabudowaną nieruchomością gruntową, lub nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym lub użytkowym, jeżeli w chwili złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zawiadomienia o zakończeniu budowy.

Gdy wierzyciel złoży wniosek o ten rodzaj egzekucji, komornik przystępuje niezwłocznie do jej zajęcia, a następnie do opisu i oszacowania nieruchomości. Osobą kompetentną do ustalenia wartości jest biegły. Jeżeli jednak nieruchomość była w okresie sześciu miesięcy przed zajęciem oszacowana dla potrzeb obrotu rynkowego i oszacowanie to odpowiada wymogom oszacowania nieruchomości w egzekucji z nieruchomości, nowego oszacowania się nie dokonuje.

[b] Zajmując nieruchomość, komornik – w miarę możliwości – zabezpieczy budynek lub lokal przed możliwością objęcia go we władanie przez dłużnika lub osoby trzecie.[/b]

Jeżeli zajęto niezabudowaną nieruchomość gruntową, która nie jest obciążona na rzecz osób trzecich, komornik zaoferuje ją do sprzedaży z wolnej ręki po cenie nie niższej niż wartość oszacowania. Sprzedaż następuje po upływie dwóch tygodni od dnia opisu i oszacowania.

O sprzedaży z wolnej ręki, komornik zawiadamia wszystkich uczestników postępowania.

Jeśli sprzedaż z wolnej ręki nie nastąpi w ciągu miesiąca od dnia opisu i oszacowania, to nieruchomość podlega zbyciu w trybie licytacji, co przyspiesza tok postępowania egzekucyjnego. Zgodnie bowiem z art. 1013[sup]6[/sup] k.p.c. w takim przypadku stosowany jest tryb sprzedaży licytacyjnej na podstawie przepisów o egzekucji z ruchomości, a nie nieruchomości.

Licytacja nie wymaga zatem nadzoru sędziego. Komornik ma m.in. uprawnienie do udzielenia przybicia. Wyjątkiem jest jedynie stosowanie przepisów o egzekucji nieruchomości do zawiadamiania uczestników o terminie licytacji.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Po zapłaceniu przez nabywcę sumy sąd niezwłocznie wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Po uprawomocnieniu się tego postanowienia komornik sporządza plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji.[/ramka]

Pozwalają na to przepisy kodeksu postępowania cywilnego (art. 1013[sup]1[/sup] i nast. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=906021C3C4F8A71B08066CD633B6506B?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).

Zgodnie z nimi uproszczony tryb stosuje się do:

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Sądy i trybunały
Czego brakuje w planie Adama Bodnara na neosędziów? Prawnicy oceniają reformę
Podatki
Pomysł z zespołu Brzoski: e-faktury mogłyby wyręczyć sądy w ściganiu dłużników
Matura i egzamin ósmoklasisty
Rozpoczęło się maturalne odliczanie. Absolwenci już otrzymali świadectwa
Sądy i trybunały
Piotr Schab: Nikt nie ma prawa łamać mojej kadencji
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo drogowe
Za jazdę na takim „rowerze" można zapłacić mandat i stracić prawo jazdy