Poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa, a także problematyki związanej z ochroną praw autorskich. W jego obchody włącza się wiele miast i instytucji. Kraków i Wrocław – Miasta Literatury UNESCO, Fundacja Powszechnego Czytania, Fundacja Olgi Tokarczuk i Polska Izba Książki przygotowały z tej okazji poradnik „Supermoc książek. Poradnik upowszechniania czytania” który można pobrać w wersji elektronicznej na stronie Krakowa Miasta Literatury UNESCO.
Dziś startuje także strona internetowa: literaryresidenciespoland.pl – pierwsza tego typu platforma poświęcona rezydencjom literackim, która jest wspólną inicjatywą Krakowa, Gdańska i Warszawy, realizowaną we współpracy z Unią Literacką i Stowarzyszeniem Tłumaczy Literatury. Jest to wirtualna baza informacji o polskich i zagranicznych programach stypendialnych dla pisarzy, pisarek, tłumaczy i tłumaczek. Platforme moderują: KBF – instytucję kultury Miasta Krakowa, Instytut Kultury Miejskiej z Gdańska oraz Staromiejski Dom Kultury z Warszawy.
Miejsce dla pisarzy
Uruchomienie strony zainauguruje dyskusja pt. „Gdzie pisać?” (23 kwietnia, godz. 18.) o rezydencjach literackich w Polsce i na świecie. I o tym, jak klimat i historia miejsca wpływa na doświadczenie pracy twórczej. W spotkaniu uczestniczyć będą pisarze i tłumacze z Białorusi, Słowenii i Wielkiej Brytanii, a poprowadzą je: Justyna Czechowska i Jacek Dehnel.
Kraków Miasto Literatury we współpracy z badaczami polskiego edytorstwa z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowało publikację „Czarna sztuka”, poświęconą znanym i zapomnianym tradycjom krakowskiego druku. Jednocześnie inauguruje ona nowy literacki szlak w Krakowie, poświęcony pierwszym drukarniom w tym mieście.