Festiwal nawiązuje do bogatych literackich tradycji Zakopanego, które od lat 20. XX wieku było miejscem twórczej działalności wybitnych pisarzy. Imprezie towarzyszą Targi Książki pod hasłem „Pod Tatry tylko z książką”, na k†ore zgłosiły się 24 wydawnictwa.
W programie festiwlau są spotkania autorskie, promocje książek, dyskusje językoznawcze, pokazy filmów, wystawy malarstwa i fotografii. Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca UJ i były sekretarz Wisławy Szymborskiej – będzie gościem spotkania „Pypcie na języku czyli przygody z polszczyzną”. A wybitny językoznawca prof. Jerzy Bralczyk i satyryk Michał Ogórek zapraszają do udziału w rozmowie: „Na końcu języka. Czy mówimy to, co chcemy powiedzieć?
W czytelni zakopiańskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbędzie się w piątek promocja książki „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe” Wojciecha Bonowicza i Wojciecha Waglewskiego. A po niej koncert Waglewski & Pospieszalski w Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego na Krupówkach.
Himalaista Krzysztof Wielicki, który w latach 1980-1996 jako piąty człowiek w historii zdobył koronę Himalajów i Karakorum, a także wspinał się w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Hindukuszu, Pamirze i Himalajach, będzie bohaterem spotkania promującego książkę „Mój wybór. Wywiad – rzeka”.
Na festiwalu zaplanowano też spotkania m.in. z Barbarą Gawryluk – autorką przekładów kilkudziesięciu szwedzkich książek dla dzieci, Ludwiką Włodek – publicystką i reporterką, Weroniką Gogolą – autorką prozatorskiego debiutu debiut „Po trochu” oraz Krystyną Czubówną, która będzie czytać teksty noblistki Swietłany Aleksijewicz.
Odbędzie się też pokaz filmu dokumentalnego „Młynarski: piosenka finałowa” zrealizowanego przez Alicji Albrecht Ponadto nie zabraknie regionalnego akcentu, jakim będzie spotkanie „Na tatrzańskim szlaku literatury”. Tę część festiwalu uwieńczy przyznanie nagrody burmistrza Zakopanego.