Komentarze wokół jego nowej książki często rozpoczynają się od pochwał wieszczych zdolności autora, utrzymanych w manierze portalowych newsów „On znowu to zrobił! Zobacz co". W „Serotoninie" pojawia się bowiem wątek barykadowania autostrad w czasie protestów rolników, którzy strajkują przeciwko polityce rolnej rządu i Unii. Protestów, które eskalują do rozmiarów tragicznych, wskutek użycia broni palnej.
Dostrzeganie w tych opisach przepowiedni ruchu „żółtych kamizelek" (książka ukazała się we Francji w styczniu 2019 r., protesty rozpoczęły się półtora miesiąca wcześniej, czyli najpewniej już po oddaniu tekstu do druku) to droga na skróty. We Francji protesty wybuchają z regularnością zimowych przesileń i nie trzeba mieć wróżbiarskich talentów, by przewidzieć kolejne. Tym niemniej Houellebecq ma niezwykle czuły węch społeczno-polityczny i pozostaje nielicznym już przykładem, że warto słuchać literatów, kiedy mówią o sprawach bieżących.
Zabawne świństwa
Kto wie, czym jest tytułowy hormon, ten w ciemno może strzelić, o czym jest powieść. O szczęściu, a raczej o jego deficycie, na który cierpi Florent-Claude Labrouste, jeszcze jeden w kolekcji houellebecqowskich dekadentów. Właśnie zobaczył nagranie, na którym jego młodsza partnerka rodem z Japonii kopuluje z wieloma mężczyznami (i nie tylko, ale oszczędźmy szczegółów) naraz, co wprowadza go w szok psychiczny.
Nie chodzi o to, że jest zazdrosny, po prostu czara goryczy się przelała. Ostatnie pozory stabilności, spełnienia i samozadowolenia w jego życiu legły w gruzach i bohater-narrator przestaje udawać, że szczęście jest mu do czegokolwiek potrzebne. Postanawia rzucić pracę, pozbyć się mieszkania, rozwiązać umowy i abonamenty, zrywa też kontakty ze znajomymi.
„Przyszła pora, by uznać szczęście za jakiś starożytny majak, do szczęścia nie ma już po prostu warunków historycznych" – to słowa, które narrator przypisuje swej dawnej dziewczynie, ale pasują do niego samego. Dochodzi do wniosku, że trzeba się zadowolić ciepłym mieszkaniem, pełnym brzuchem, alkoholem i farmakologią.