Aktualizacja: 13.10.2016 16:05 Publikacja: 13.10.2016 13:24
Mimo, że był od lat żelaznym kandydatem, to mało kto wierzył, że nobliwy komitet przyzna laur nie kolejnemu prozaikowi wedle rozdzielnika, ale człowiekowi, który do powiedzenia prawdy o świecie używa gitary. A przecież na zdrowy rozum kto, jeśli nie on. Jego piosenek wysłuchały miliardy ludzi. Ukształtował gusta i poglądy milionów. Wpłynął, poruszył, zainspirował. Cieszy, że w końcu doczekał.
Dziś 75 – letni Robert Allen Zimmerman, który dawno temu przeszedł do historii jako Bob Dylan jest pierwszym poetą rock’n’rolla, który przyjmie literacką Nagrodę Nobla. Poeta rock’n’rolla? A może pieśniarz country? Gwiazda folku? Wieczny buntownik. Gwiazda filmów o dzikim zachodzie? Wszystko naraz, a przede wszystkim jedna z najjaśniejszych postaci sceny muzycznej XX wieku. Tworzy i śpiewa do dziś. Czasem koślawo, zmieniając bez ładu i składu linię melodyczną. Posługując się cudnie fałszem jako środkiem ekspresji artystycznej.
Środowisko kultury żegna Stanisława Tyma, odbiorcy jego filmów, sztuk, felietonów nie mogą się pogodzić ze śmiercią artysty. Warto przypomnieć jego związki z naszą gazetą.
Całe dakady dla recepcji Franza Kafki zostały stracone – mówi Reiner Stach, autor trzytomowej biografii autora „Procesu”.
W zamkowych Arkadach Kubickiego w czwartek rozpoczęły się Targi Książki Historycznej, organizowane przez Fundację Historia i Kultura.
„Rozdroże kruków" to zapowiadana na 29 listopada nowa część przygód Geralta. Książka, którą wyda SuperNOWA, jest zaskakującym prequelem. Fragment poznali już czytelnicy „Nowej Fantastyki”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
„Niewygodna” Patrycji Volny, córki „barda Solidarności”, to oskarżenie rzucone słynnemu ojcu, ale i innym mężczyznom z życia modelki, wokalistki, aktorki.
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Niektóre pomysły na usprawnienie sądownictwa mogą prowadzić do kuriozalnych wręcz skutków.
Hasło „Ja-ro-sław! Polskę zbaw!” dobrze ilustruje kłopot części wyborców z rozróżnieniem wyborów politycznych i religijnych.
Ugody frankowe jawią się jako szalupa ratunkowa w czasie fali spraw, przytłaczają nie tylko sądy cywilne, ale chyba też wielu uczestników tych sporów.
Współcześnie SLAPP przybierają coraz bardziej agresywne, a jednocześnie zawoalowane formy. Tym większe znacznie ma więc właściwe zakresowo wdrożenie unijnej dyrektywy w tej sprawie.
To, co niszczy demokrację, to nie wielość i różnorodność opinii, w tym niedorzecznych, ale ujednolicanie opinii publicznej. Proponowane przez Radę Ministrów karanie za „myślozbrodnie” to znak rozpoznawczy rozwiązań antydemokratycznych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas