Farina Valpolicella DOC

Jerzy Mazgaj, prezes zarządu delikatesów Alma miłośnik cygar, dobrych trunków i wybornej kuchni.

Aktualizacja: 20.10.2016 20:31 Publikacja: 20.10.2016 18:24

Farina Valpolicella DOC

Foto: Rzeczpospolita

Jesienna aura skłania ku oddawaniu się kulinarnym przyjemnościom. Miło, jeśli przy tej okazji można przywołać wakacyjne wspomnienia. Dzisiejszą winną pogadankę dedykuję więc wszystkim, których letnie ścieżki zawiodły do Włoch, a w szczególności nad niezwykłe jezioro Garda i do urokliwej Werony.

Wenecja Euganejska, czyli po włosku Veneto to jeden z najważniejszych regionów winnych Italii. Jej częścią, przez niektórych uważaną za najlepszą, jest Valpolicella. Dolina wielu piwnic, tak przyjęło się powszechnie tłumaczyć pochodzenie nazwy tego miejsca. Nie ma w tym nic dziwnego, zawdzięcza to swoim rozmiarom – rozciąga się na wschód od Gardy aż po wzgórza nieopodal Werony – oraz zróżnicowanemu terroir, Valpolicella ma naprawdę wiele do zaoferowania winnym entuzjastom. Spójrzmy więc pokrótce, jakie wina się tu produkuje.

Rozgłos Valpolicelli przyniosło niewątpliwie amarone i jego, nazwijmy to, słodka, deserowa wersja czyli recioto. Jednak nie wolno lekceważyć podstawowych miejscowych trunków – valpolicelli w wersji classico i superiore. Bez nich nie byłoby z kolei ripasso della Valpolicella. Ripasso powstaje bowiem w procesie powtórnej fermentacji „zwykłej" valpolicelli ze skórkami winogron pozostałych po produkcji amarone. Które to owoce są przecież, jak pamiętamy, przez kilka miesięcy mozolnie suszone i przez to niebywale nasycone skoncentrowanymi smakami i aromatami. Kto nie pił ripasso – niech spróbuje, przepada za nim wielu winnych amatorów na całym świecie.

A ja mam przed sobą kieliszek wspomnianej klasyki w najczystszym wydaniu. Farina Valpolicella DOC. Ktoś mógłby się skrzywić, że za zwyczajne, że zbyt proste. Ale w końcu Joe Bastianich, amerykański gwiazdor restaurator i winiarz włoskiego pochodzenia, stwierdził: „z butelki wina za 15 dolarów można mieć taką samą frajdę jak z wina za 100 dolarów". Pobrzmiewa mi oczywiście w jego słowach słynna włoska sprezzatura, czyli przemyślana nonszalancja i swobodnie lekceważący stosunek do konwenansów. Jednak w kraju miliona winogrodników poprzeczka podniesiona jest wysoko nawet w stosunku do wina „codziennego". Wysokie są również moje oczekiwania.

Non e mai facile descrivere i vini che produciamo, e un po' come raccontare dei nostri figli – „nie jest łatwo mówić o winach, jakie produkujemy, to trochę, jak opowiadać o własnych dzieciach" – przedstawia nam swój dylemat producent. A dzieci, jak pewnie mieliście okazję się przekonać, są we Włoszech prawdziwym skarbem. Claudio, Elena i Alessandro Farina, którzy obecnie zawiadują rodzinna firmą, wiele mówią o pasji, poświęceniu i miłości do wina. Pora więc ocenić efekty ich pracy.

Farina Valpolicella DOC składa się z 45 proc. winogron odmiany corvina, która dają wina o charakterystycznym smaku kwaśnych wiśni, lekkie, niepozornego koloru i dość kwasowe. Wspomaga je więc corvinone, rondinella oraz odrobina molinary. Razem tworzą mieszankę pełną delikatnych owocowych zapachów wiśni, śliwek i malin. Błyszcząca czerwień w kieliszku zapowiada intensywną młodzieńczą wytrawność, której jednak nie brak ogłady i elegancji. Prostota wyrazu Valpolicelli znakomicie pasuje do podanej na zakąskę bruschetty, do pasty, risotto i pizzy. W wersji międzynarodowej – do soczystych burgerów. Famiglia Farina może być dumna.

Kultura
Co artyści powiedzą o władzy
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Kultura
Dyrektor państwowego instytutu złożyła rezygnację. Teraz ją wycofuje i oskarża ministerstwo
Kultura
Marina Abramović w Zurychu
Kultura
Pierwszy weekend MSN: 50 tysięcy zwiedzających
Materiał Promocyjny
Najszybszy internet domowy, ale także mobilny
Kultura
Lennon po polsku? Na co można pozwolić sztucznej inteligencji?
Materiał Promocyjny
Polscy przedsiębiorcy coraz częściej ubezpieczeni