Aktualizacja: 12.03.2017 18:12 Publikacja: 13.03.2017 07:00
Bell-Lloc
Foto: materiały organizatora
Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta
Foto: materiały organizatora
Bell-Lloc
Foto: materiały organizatora
La Lira Theater
Foto: materiały organizatora
La Lira Theater
Foto: materiały organizatora
Les Cols Restaurant
Foto: materiały organizatora
Soulages Museum
Foto: materiały organizatora
Soulages Museum
Foto: materiały organizatora
Pritzker Prize 2017 wskazuje, że mija epoka architektów gwiazdorskich, ekstrawaganckich i szokujących form. Projekty tegorocznych laureatów harmonijnie integrują się z krajobrazem podejmując dialog z otaczającą przestrzenią. Nie zawłaszczają jej; przed każdym projektem projektanci starannie ją rozpoznają i dobierają materiały, które dobrze się z nią komponują.
- W dzisiejszych czasach ludzie na całym świecie stawiają sobie ważne pytanie, które dotyczy nie tylko architektury, ale również prawa, polityki i rządu – napisali w oświadczeniu członkowie jury. Żyjemy w zglobalizowanym świecie,musimy polegać na międzynarodowych wpływach, handlu, dyskusjach, transakcjach. Ale coraz więcej osób obawia się, że w tych międzynarodowych wpływach, stracimy lokalne wartości, naszą lokalną sztukę i zwyczaje. Rafael Aranda, Carme Pigem i Ramon Vilalta mówią nam, że możliwe jest jedno i drugie. Pomagają nam zobaczyć w najbardziej piękny i poetycki sposób, że odpowiedź na to pytanie nie tkwi w wyborze „albo / albo" i możemy, przynajmniej w architekturze, mieć nasze korzenie mocno osadzone w miejscu i ramiona sięgające reszty świata.
Zamek Królewski w Warszawie prezentuje cenną kolekcję sztuki europejskiej, pochodzącą z Narodowego Muzeum Sztuki im. Bohdana i Warwary Chanenków w Kijowie.
Wraz z Katarzyną Czajką-Kominiarczuk, twórczynią bloga Zwierz Popkulturalny, recenzentką i autorką książek o popkulturze, rozmawiamy na temat seriali. Jakie tytuły zasługują na miano produkcji roku? Na jakim etapie streamingowej rewolucji się znajdujemy?
W stolicy Szwecji ruszył Tydzień Noblowski. Rozpoczął się od tradycyjnego przekazania osobistych przedmiotów należących do tegorocznych noblistów do sztokholmskiego Muzeum Nagrody Nobla oraz sygnowania krzeseł w tamtejszej kawiarni.
W wieku 87 lat zmarł Stanisław Tym, autor tekstów, aktor, reżyser, a także dyrektor teatrów. Masową popularność zdobył jako prezes Ryszard Ochódzki w filmach „Miś”, „Rozmowy kontrolowane” i „Ryś”. Był również felietonistą „Rzeczpospolitej”.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
Polska kultura straciła jednego ze swoich najwybitniejszych artystów – Stanisława Tyma. Aktor, reżyser i satyryk, zmarł w wieku 87 lat. Ludzie kultury i politycy żegnają legendę polskiego filmu.
Nad Bałtykiem powstaje willa projektu biura Reform Architekt. Lokalizacja jest unikatowa – obiekt stanie tuż nad brzegiem morza na polskim wybrzeżu.
Odbudowa paryskiej katedry Notre trwała ponad 5 lat. Po drodze nie obyło się bez konfliktów i kontrowersji.
W Bratysławie powstanie kompleks wieżowców. Jeden z nich będzie drugim najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej, tuż po warszawskim Varso Tower.
Królewskie Towarzystwo Architektów Brytyjskich wybrało najlepszy budynek na świecie. To drewniany blok mieszkalny z mieszkaniami socjalnymi, znajdujący się pod Barceloną.
Czy wnętrza mogą być analogowe? Zdaniem projektantów – jak najbardziej. To wyraźny trend, który pokazuje, jak bardzo zmienia się nasze myślenie o tym, czego najbardziej potrzeba nam w domach.
Okryte złą sławą więzienie w Kalifornii czekają rewolucyjne zmiany. Władze stanu chcą wprowadzić rozwiązania stosowane z sukcesami przez państwa skandynawskie.
Znamy wyniki konkursu World’s Best Vineyards 2024. W tym roku tytuł najpiękniejszej winiarni na świecie trafił do Bodegas de los Herederos del Marqués de Riscal w Hiszpanii.
W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Restaurant & Bar Design Awards, w którym nagradzane są najlepiej zaprojektowane lokale gastronomiczne z całego świata, wyróżnienie zdobyła kawiarnia „Woda” z Bydgoszczy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas