„Michałek z pudełka od zapałek”

To lepsze niż „Tomcio Paluch”. Przezabawna historia. A do tego niezwykłe ilustracje Zbigniewa Rychlickiego.

Publikacja: 29.11.2010 06:00

„Michałek z pudełka od zapałek”

Foto: Materiały Promocyjne

Wydawnictwo Dwie Siostry znowu proponuje ciekawy reprint. Tym razem to opowieść o Michałku Opałku z Koszałek, autorstwa jednego z najlepszych niemieckich bajkopisarzy - Ericha Kastnera.

Opałek jest maleńkim chłopcem - mierzy raptem pięć centymetrów wzrostu. Sypia w pudełku od zapałek, a myje się w mydelniczce. Za to marzenia ma wielkie.

Jego losy są opowiedziane dowcipnie, a problemy przedstawione w realistyczny, jak na bajkę, sposób. Gdy czeka w poczekalni u doktora Konrada Dowierzaja, którego specjalnością jest leczenie niezadowolonych z siebie (olbrzymom i karzełkom doktor porad udziela bezpłatnie), musi usiąść na kołnierzu sąsiadującej z nim kobiety. Dlaczego? Chociażby po to, by móc grzecznie, gdy ona kichnie, powiedzieć jej do ucha „na zdrowie”. Z podłogi nikt go nie usłyszy. Mało tego, jeszcze rozdepcze..

Losom Michałka towarzyszy wiele ponadczasowych, aktualnych wątków - o kreowaniu wizerunku przy pomocy ogłoszeń, mediów i reklamy, o wykorzystywaniu inności (bo na osobliwościach można zarobić), o nieuczciwej konkurencji.

Ponad dwustu stronicową książkę zilustrował Zbigniew Rychlicki. Ten sam, który narysował postać Misia Uszatka. To także jedyny Polak uhonorowany Medalem im. Hansa Christiana Andersena - najważniejszą międzynarodową nagrodą dla twórców książek dziecięcych. Autor opowieści - Erich Kästner, też jest laureatem tego medalu. Wypróbowane na czytelnikach i słuchaczach 5+. Polecam.

[ramka][b]„Michałek z pudełka od zapałek”[/b]

Erich Kästner

il.Zbigniew Rychlicki

tłum. Tadeusz Polanowski

Dwie Siostry

Warszawa 2010

Kultura
Afera STOART: czy Ministerstwo Kultury zablokowało skierowanie sprawy do CBA?
Kultura
Cannes 2025. W izraelskim bombardowaniu zginęła bohaterka filmu o Gazie
Kultura
„Drogi do Jerozolimy”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie
Kultura
Polska kultura na EXPO 2025 w Osace
Kultura
Ile czytamy i jak to robimy? Młodzi więcej, ale wciąż chętnie na papierze