Colheita Seleccionada Red Herdade

Wiele jest powodów, by odwiedzić Portugalię jeszcze tej jesieni. Na przykład amatorzy golfa mają pewnie w planach wyjazd do Vilamoury na przypadające w tym roku jubileuszowe dziesiąte rozgrywki Portugal Masters.

Publikacja: 22.09.2016 17:54

Colheita Seleccionada Red Herdade

Foto: Rzeczpospolita

Położone na 90 hektarach, piękne i wymagające pole Oceanico Victoria, zostało zaprojektowane przez legendarnego amerykańskiego golfistę Arnolda Palmera i na pewno warto popatrzeć, jak zmagają się z nim najlepsi. I choć ulubiony napój Palmera to mrożona herbata z lemoniadą, spodziewam się, że w kuluarach nie zabraknie okazji do spróbowania portugalskich win.

A jest co degustować. Fachowcy oceniają, że portugalskie trunki jeszcze nigdy nie były tak dobre. Producenci zbierają właśnie owoce ciężkiej pracy i wieloletnich inwestycji. Wzmożona kontrola jakości, dbałość o każdy szczegół produkcji i przede wszystkim pomysł na wina nowoczesne, ale jednocześnie nieodcinające się od tradycji, zaczynają przynosić rezultaty.

Jednak nawet jeśli nie wybieracie się na Półwysep Iberyjski, macie szansę na łyk Portugalii w zaciszu własnego domu. Zachęcam do przestudiowania mapy. Przekonacie się, że oprócz znanych wam zapewne Douro i Dao, warto spróbować trunków z regionu Lisboa, Algarve czy Alentejo.

O tym ostatnim regionie, zajmującym jedną trzecią powierzchni kraju, już pisałem. Przypomnę więc tylko, że Alentejo to ziemie położone „za rzeką Tag", po portugalsku Tejo. Region ma osiem części – Portalegre, Borba, Redondo, Evora, Reguengos, Granja-Amareleja, Vidigueira i Moura.

W Alentejo produkuje się zarówno wina białe jak i czerwone. W winnicach znajdziemy między innymi wszechobecną portugalską odmianę trincadeira, znane z Hiszpanii tempranillo, nazywane tu aragonez; przybysza z Francji – alicante bouschet, i coraz więcej tak zwanych szczepów międzynarodowych typu cabernet sauvignon czy syrah. Tutejsze czerwone wina, serwowane w restauracjach całej Portugalii, są lubiane za niezwykle owocowy charakter i łagodność dla podniebienia. To wina, o których mówi się z absolutną aprobatą, że są łatwe do picia. I po takie właśnie wino zapraszam do Redondo, miejscowości na wschodzie regionu, niedaleko granicy z Hiszpanią. Znajduje się tu Herdade de Sao Miguel, jedna z posiadłości należących do firmy Casa Agrícola Alexandre Relvas.

Na czerwone wino Colheita Seleccionada Herdade de Sao Miguel składają się cztery szczepy: alicante bouschet, cabernet sauvignon, syrah i touriga nacional. Ten pierwszy jest ciekawy, bo należy do niewielu tak zwanych winogron teinturier. Mają one nie tylko ciemną skórkę, ale i czerwony miąższ oraz sok. Nic więc dziwnego, że kolor Colheita Seleccionada jest wyjątkowo ciemny, na brzegach połyskujący na fioletowo.

Wino jest częściowo starzone przez sześć miesięcy w beczce, przygotujcie się zatem na mocny owocowo-korzenny zapach z nutami mięty oraz kokosu. Morwa, malina, śliwka, nuty pieprzu pobrzmiewają również w smaku tego udanie zbalansowanego, cielistego i bogatego wina. Do czego je pić? Producent proponuje dania szeroko rozumianej kuchni śródziemnomorskiej. Colheita Seleccionada Herdade de Sao Miguel doskonale odnajdzie się więc przy makaronach, jagnięcinie, aromatycznych daniach warzywnych, jak również serach pleśniowych.

Jerzy Mazgaj, prezes zarządu Delikatesów Alma, miłośnik cygar, dobrych trunków i wybornej kuchni

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska