Aromo Private Reserve Syrah

Degustacji wina i doceniania jego niuansów trzeba się nauczyć. Przyznajcie jednak, że to przyjemny proces.

Publikacja: 27.10.2016 18:06

Aromo Private Reserve Syrah

Foto: Rzeczpospolita

Dostarcza emocji natury zmysłowej i wzbogaca naszą wiedzę o świecie. Umiejętność rozróżnienia tych bardziej charakterystycznych jednoszczepowych win, na przykład ziołowego carménere, mocno alkoholowego zinfandela czy żurawinowego pinot noir plus garść winnych informacji i anegdotek, mogą być przydatną towarzyską umiejętnością.

Do winnego ABC należy również syrah, którym się dziś zajmiemy.

Pochodząca z północnej części Doliny Rodanu syrah to odmiana bezkompromisowa. Nie bawi się w niuanse – daje wina, po pierwsze, niezwykle ciemne i nasycone, wręcz atramentowe, po drugie – masywne, smakujące jeżyną, borówką i maliną. Choć wiele w tym przypadku zależy również od miejsca produkcji oraz winemakera – Europa nadaje mu nut przydymionych, oliwkowych i mięsistych, a Nowy Świat woli większą owocowość, lukrecję i korzenne przyprawy. Australia tak się zżyła z syrah, że przechrzciła szczep na shiraz, czyniąc jednocześnie z niego swą narodową specjalność. Nowy Świat bardzo polubił syrah. Uprawiany jest we wspomnianej Australii, Argentynie, Chile, Stanach Zjednoczonych oraz Republice Południowej Afryki. My wędrujemy „tam, gdzie kończy się ląd" – do Chile.

Chile to obecnie szósty kraj na świecie pod względem ilości produkowanego wina. I wbrew niektórym niechętnym, konserwatywnym głosom ze Starego Świata, w parze z ilością idzie coraz lepsza jakość. A już na pewno sympatia konsumentów doceniających przyjazne, łatwe do picia – co nie oznacza proste, chilijskie trunki.

Jednym z winnych rejonów Chile, na które warto zwrócić uwagę jest Dolina Maule. Pierwsze winnice zakładali tu hiszpańscy kolonizatorzy w XVII wieku. Świetne warunki klimatyczne Maule – gorące, stabilne lato z przynoszącymi ulgę, chłodnymi nocami oraz przecinająca dolinę rzeka, sprzyjają spokojnemu, długiemu dojrzewaniu winogron.

Stolicą Maule jest Talca, oddalona o 250 km na południe od Santiago. Nie słyszeliście o tym ponad 200-tysięcznym mieście? Podobnie jak wiele osób na świecie. Mieszkańcy podchodzą do tego faktu z dystansem, mówiąc i pisząc na sprzedawanych turystom koszulkach – Talca, Paris y Londres. Oni wiedzą, że Talca jest ważna zarówno dla historii, jak i dla ekonomii Chile.

Winnica, do której się udajemy, właśnie w Talca ma swoją główną siedzibę. Vina El Aromo. Jej początki sięgają 1922 roku, natomiast punktem zwrotnym był rok 1940. Wówczas Victor Henríquez Solar, doświadczony winogrodnik z pokaźnym portfolio plantacji, kupił wytwórnię win. Firmę doprowadzili do rozkwitu jego synowie, a dziś w El Aromo pracuje już trzecie pokolenie rodziny Henríquez. Pierwsze wino El Aromo wypuszczono na rynek w 1976 roku, dzisiaj, w trzech głównych liniach – Dogma, Aromo i Casa Lo Matta, produkowane są wszystkie główne specjalności Doliny Maule.

Aromo Private Reserve Syrah jest świetnym przedstawicielem swojego gatunku. Ma intensywny, wręcz fioletowy, kolor. Pachnie ciemnymi owocami doprawionymi delikatnie pieprzem. Wino jest pełne soczystości, jego wydatne taniny od razu mówią, że mamy do czynienia z trunkiem bardzo konkretnym i pełnym charakteru. Wyraziste i pełnokrwiste są też mięsne dania, do których Aromo Private Reserve Syrah jest polecane – a pierwsze miejsce na liście zajmuje aromatyczna, porządnie doprawiona dziczyzna.

Jerzy Mazgaj, założyciel delikatesów Alma, miłośnik dobrych trunków i wybornej kuchni

Kultura
Paszporty „Polityki”: Marek Koterski, ukarana hafciarka i demaskatorzy rosyjskich agentów
Kultura
Zalana Łempicka w Muzeum Narodowym w Krakowie i wiele skarg pracowników na dyrektora
Kultura
Europejskie hity sztuki 2025. Arcydzieła, wystawy „Dolce & Gabbana” i „Cartier”
Kultura
Więcej przestrzeni dla Muzeum Narodowego w Warszawie
Kultura
Na wystawie w Krakowie można zobaczyć, czym był socmodernizm. To nie tylko blokowiska