Turcja może uznać zabijanie Indian za ludobójstwo

W odpowiedzi na rezolucję Senatu USA uznającą rzeź Ormian za ludobójstwo, Turcja może uznać za ludobójstwo zabijanie Indian w Ameryce Północnej - powiedział turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan.

Aktualizacja: 16.12.2019 09:21 Publikacja: 16.12.2019 09:00

Turcja może uznać zabijanie Indian za ludobójstwo

Foto: AFP

zew

W czwartek Senat Stanów Zjednoczonych jednogłośnie przyjął zaakceptowaną wcześniej przez Izbę Reprezentantów rezolucję, uznającą rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim z lat 1915-1917 za ludobójstwo.

Ormianie szacują, że w wyniku ludobójstwa dokonanego w czasie I wojny światowej zginęło 1,5 mln osób. Ankara przyznaje, że wielu Ormian żyjących w Imperium Osmańskim zginęło w starciach, jednak kwestionuje dane liczbowe i zaprzecza, by morderstwa były systematycznie organizowane i stanowiły ludobójstwo.

Turcja potępiła rezolucję Senatu USA. Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w telewizji Haber, że w odpowiedzi na decyzję Kongresu turecki parlament  może uznać za ludobójstwo zabijanie rdzennych mieszkańców Ameryki w czasach kolonializmu. - Czy możemy mówić o Ameryce nie wspominając Indian? To wstydliwy czas w historii Stanów Zjednoczonych - stwierdził Erdogan.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Kraj
Koalicja Obywatelska ogłosiła wynik prawyborów. Politycy innych partii komentują: Wyreżyserowany spin!
Kraj
Podcast „Pałac Prezydencki”: Jak powstają zdjęcia, które przechodzą do historii?
Kraj
Polscy seniorzy: czują się młodziej niż wskazuje metryka, chętnie korzystają z Internetu i boją się biedy, wykluczenia i niedołężności
Kraj
Ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic.
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Kraj
Kongres miejsc pamięci jenieckiej: dziedzictwo i strategie dla przyszłości