Aktualizacja: 22.11.2024 02:04 Publikacja: 16.10.2022 09:24
Foto: Aleksander Durkiewicz/Wikimedia Commons/CC 4.0
Braniewski ratusz, wpisany do rejestru zabytków w 1957 r., rozebrano dwa lata później ze względu na jego zły stan techniczny, będący wynikiem zniszczeń z okresu II wojny światowej. Ze źródeł historycznych i ikonograficznych wynika, że budowlę w stylu gotyckim wzniesiono przed 1364 r. na planie prostokąta, a w kolejnych stuleciach kilkukrotnie przebudowywano. Dziś już nie ma po nim śladu, a w miejscu ratusza został pusty skwer. Zachowały się jedynie zasypane piwnice. Prace rewaloryzacyjna są częścią planu przywrócenia dawnego kształtu i wyglądu starego miasta w Braniewie.
Jak wygląda praca fotografa politycznego od kuchni? W dzisiejszym odcinku Michał Kolanko rozmawia z Łukaszem Kamińskim, fotografem, który przez lata uwieczniał polityków, w tym prezydenta Bronisława Komorowskiego, podczas kampanii i codziennej pracy.
Ponad połowa polskich seniorów (53% ankietowanych) czuje się młodziej niż wskazywałaby na to metryka. Prawie tyle samo z nich (45%) przyznaje, że jest niemal cały czas online. Jednocześnie seniorzy wyrazili swoje obawy co do przyszłości – w obszarach dotyczących zdrowia, finansów oraz życia społecznego. Wszystkie te informacje zebrała Fundacja SeniorApp w ramach badania „Ocena potrzeb w zakresie wsparcia dla Seniorów w Polsce” 2024. Wyniki zaprezentowano 29 października w Warszawie podczas inauguracji już IV edycji raportu pod tym samym tytułem.
1 października ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Aktywny rodzic, zapewniającego wsparcie rodzicom małych dzieci. Aktywny rodzic to nowy rządowy program, kierowany do wszystkich rodziców dzieci w wieku między 12 a 35 miesiącem życia, będący elementem kompleksowej reformy systemu wspierania opieki nad dziećmi do lat 3. Celem programu jest wspomożenie rodziców podejmujących zatrudnienie albo powracających na rynek pracy po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim oraz tych, którzy wychowując dziecko w domu, pozostają nieaktywni zawodowo.
Celem Kongresu jest refleksja nad współczesnym znaczeniem pamięci jenieckiej w kontekście obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą i szerzej konfliktów zbrojnych na świecie, jak również wymiana dobrych praktyk w zakresie zarządzania pamięcią, sieciowanie środowisk związanych z pamięcią jeniecką oraz diagnoza problemów i wyzwań.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Instytut Wzornictwa Przemysłowego już po raz 31. wybrał najlepiej w Polsce zaprojektowane produkty i usługi. Jury tego niezwykle prestiżowego konkursu przyznało łącznie 19 nagród.
Ducha nie należy gasić. Entuzjazm trzeba podtrzymywać, ale też nie wolno oszukiwać samych siebie. Rozwój Polski? Bardzo proszę, ale porozmawiajmy o nim jak dorośli.
Ukraińska strona sugeruje, że w przyszłym roku może odblokować ekshumacje ofiar zbrodni wołyńskiej. Zarówno krewni zamordowanych przez UPA, jak i polski IPN domagają się od Ukrainy konkretnych decyzji.
Brytyjskie biuro podróży Jet2CityBreaks poszerzyło programy zwiedzania dwóch miast - klientów wybierających się do Krakowa zabierze do Auschwitz, a tym, którzy lecą do Marakeszu, zaoferuje całodzienne zwiedzanie miasta.
Polska przyjmie jedno z bardziej rygorystycznych stanowisk przy implementacji dyrektywy NIS2 – wynika z raportu EY. Inni eksperci są zdania, że to uzasadnione.
Były prezydent i premier Rosji Dmitrij Miedwiediew odniósł się do wypowiedzi szefa MSZ Radosława Sikorskiego w sprawie możliwości użycia przez Rosję broni atomowej. Kolejny raz zagroził, że rosyjskie pociski mogą być skierowane na Polskę.
Na dwudziestolecie wstąpienia Polski do Unii jedno można powiedzieć na pewno. UE przestała być dla Polaków obietnicą. Weszła w sferę realiów, codziennej praktyki, wysiłku i pracy.
Zawsze, jak słyszę o jakimś zamachu terrorystycznym, to zaczynam się modlić, żeby sprawcami nie byli muzułmanie, a jak są, to by nie byli Tadżykami - mówi Muhamadjon Kabirow, tadżycki dziennikarz, obrońca praw człowieka, mieszkający w Polsce.
Sejmowe komisje zaakceptowały w pierwszym czytaniu projekt ustawy ratyfikującej protokół do umowy między Polską a Ukrainą, która ma ułatwić wzajemne uznawanie kar innych, niż pozbawienie wolności wydanych przez jedno państwo wobec obywatela drugiego.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas