Jest nowy sposób szukania życia poza Układem Słonecznym

Jak czytamy w magazynie "Nature Astronomy" naukowcy opracowali nowy sposób poszukiwania tlenu w atmosferach egzoplanet (planet krążących wokół gwiazdy innej niż Słońce). Metoda ta może być przydatna w poszukiwaniu planet, na których może istnieć życie.

Aktualizacja: 07.01.2020 13:30 Publikacja: 07.01.2020 13:01

Jest nowy sposób szukania życia poza Układem Słonecznym

Foto: stock.adobe.com

arb

Według naukowców nowa metoda może przyspieszyć poszukiwania życia w kosmosie, dzięki temu, że ułatwia identyfikowanie planet, na których mogą panować warunki zbliżone do ziemskich.

Nowa metoda opiera się na wykrywaniu sygnałów emitowanych w momencie, gdy cząsteczki tlenu zderzają się w atmosferze egzoplanety. Metoda ta ma być wykorzystywana w trakcie obserwacji prowadzonych przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba, który ma zostać uruchomiony w 2021 roku. To teleskop służący do obserwacji w podczerwieni, który ma być następcą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Teleskop ma być w stanie dokonać "wglądu" w atmosferę egzoplanet w celu wychwytywania wspomnianego wyżej sygnału. Naukowcy chcą za pomocą nowego teleskopu obserwować te egzoplanety, co do których istnieją podejrzenia - na podstawie wcześniejszych obserwacji - że warunki na nich mogą być zbliżone do warunków panujących na Ziemi.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Kosmos
Zbliża się majowa pełnia. Kiedy obserwować Kwiatowy Księżyc?
Kosmos
Radziecka sonda kosmiczna ominęła Polskę. Jest potwierdzenie
Kosmos
Agencje kosmiczne ostrzegają: Fragment radzieckiej sondy może uderzyć w Ziemię za kilka dni
Kosmos
Skąd się wzięło złoto? Naukowcy odkryli potencjalne źródło
Kosmos
Naukowcy odkryli niezwykły obłok blisko Ziemi. Może ujawnić tajemnicę gwiazd