Artykuł 5 NATO obejmie Ukrainę? Propozycja Giorgii Meloni

Premier Włoch Giorgia Meloni zasugerowała rozszerzenie artykułu 5 NATO na Ukrainę bez przyznawania jej członkostwa w sojuszu - informuje "Financial Times".

Publikacja: 06.03.2025 23:15

Premier Włoch Giorgia Meloni

Premier Włoch Giorgia Meloni

Foto: Reuters

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1107

Przedstawiając swoją sugestię, Meloni powiedziała, że rozpięcie nad Ukrainą parasola w postaci artykułu 5 NATO byłoby  gwarancją  bezpieczeństwa skuteczniejszą w porównaniu z zaangażowaniem wojsk do nadzorowania zawieszenia broni, która to propozycja omawiana jest przez państwa europejskie.

Premier Włoch proponuje rozszerzenia art. 5 NATO

Giorgia Melonin uważa, że objęcie Ukrainy artykułem 5 (który zakłada, że atak na jednego członka NATO jest atakiem na wszystkich – red.), bez członkostwa Kijowa w sojuszu, byłoby bardziej „stabilną, trwałą i skuteczną gwarancją bezpieczeństwa” niż niektóre rozważane propozycje.

Czytaj więcej

Trzaskowski ufa Trumpowi. Uspokaja: NATO nas obroni

Zapytany, jaka byłaby różnica między propozycją Meloni a przyznaniem Ukrainie pełnego członkostwa w NATO, rzecznik włoskiego rządu powiedział, że posunięcie to zapewnia, że ​​klauzula wzajemnej obrony zostanie aktywowana „również w obronie Ukrainy... nawet na terytorium poza NATO, niezależnie od członkostwa Kijowa”.

Meloni wykluczyła ponadto zaangażowanie włoskich wojsk do nadzorowania ewentualnego porozumienia o zawieszeniu broni na Ukrainie. Oceniła, że rozmieszczenie „europejskich wojsk, francuskich lub brytyjskich, jest najbardziej złożonym rozwiązaniem" z dotąd proponowanych.

Trump ma inne plany wobec art. 5 NATO

Tymczasem   NBC News informuje, że prezydent Donald Trup wrócił do swojego pomysłu z czasów kampanii wyborczej dotyczącego ograniczenia art. 5 tylko do tych państw, które przeznaczają uzgodniony przez państwa członkowskie NATO odsetek PKB na obronność.

Czytaj więcej

Elon Musk chce wyjścia Stanów Zjednoczonych z NATO i ONZ

Trump rozważa wprowadzenie takich zmian, by Stany Zjednoczone nie angażowały się w obronę tych zaatakowanych sojuszników z NATO, którzy tego warunku nie spełniają, myśli także o tym, by ćwiczenia sojuszu także kierowały się tym kryterium.

Kolejną rozważana opcją ma być rozmieszczenie sił USA w Europie tylko w tych krajach, które zwiększyły odpowiednio wydatki na obronę. 

Przedstawiając swoją sugestię, Meloni powiedziała, że rozpięcie nad Ukrainą parasola w postaci artykułu 5 NATO byłoby  gwarancją  bezpieczeństwa skuteczniejszą w porównaniu z zaangażowaniem wojsk do nadzorowania zawieszenia broni, która to propozycja omawiana jest przez państwa europejskie.

Premier Włoch proponuje rozszerzenia art. 5 NATO

Pozostało jeszcze 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Hamas odrzuca ultimatum Trumpa. Grozi zabiciem zakładników
Materiał Promocyjny
Sześćdziesiąt lat silników zaburtowych Suzuki
Konflikty zbrojne
Axios: W najbliższą środę spotkanie delegacji USA i Ukrainy w Rijadzie
Konflikty zbrojne
Władimir Putin: Musimy sami wybrać opcję pokoju, która byłaby dla nas odpowiednia
Konflikty zbrojne
Siły pokojowe na Ukrainie? Jednoznaczne stanowisko Rosji
Konflikty zbrojne
Nieoficjalnie: USA mogą wkrótce wznowić dostawy broni dla Ukrainy. Jest warunek
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”