Rosja rejestruje więźniów w koloniach karnych pod kątem służby wojskowej

Rosyjskie Ministerstwo Obrony opracowało zasady rejestracji wojskowej więźniów w koloniach. W czerwcu zniesiono zakaz ich poboru, mobilizacji i werbowania do wojska

Publikacja: 06.09.2023 22:00

Rosja rejestruje więźniów w koloniach karnych pod kątem służby wojskowej

Foto: PAP/EPA

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 560

Ministerstwo  przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia o rejestracji wojskowej, który powinien określić zasady rejestracji więźniów w miejscu odbywania przez nich kary.

Będzie ona nosiła nazwę „specjalnej” rejestracji wojskowej i będzie prowadzona według wykazów poborowych i osób odpowiedzialnych za służbę wojskową w formie elektronicznej i papierowej, przez instytucje Federalnej Służby Więziennej, a według kart rejestracyjnych – przez wojsko. biura rejestracyjne i rekrutacyjne.

Czytaj więcej

Rosja zwalnia z odpowiedzialności karnej żołnierzy służących w czasie wojny

Listy obywateli podlegających specjalnej rejestracji wojskowej lub skreśleniu z niej będą musiały być składane w urzędach rejestracji wojskowej i poboru „w miarę przyjmowania, przenoszenia lub zwalniania więźniów”. W wykazach wskazany zostanie  dres miejsca zameldowania i faktycznego zamieszkania; data skazania; nazwa sądu; artykuły Kodeksu karnego, na podstawie których skazano poborowego, rodzaj i okres kary.

Duma Państwowa zmienia prawo

Od czerwca 2023 r. rejestrację wojskową więźniów reguluje ustawa „O służbie wojskowej”. Z artykułu dotyczącego organizacji rejestracji wojskowej usunięto klauzulę mówiącą, że skazani odbywający karę w miejscach pozbawienia wolności nie podlegają obowiązkowi wpisu do ewidencji wojskowej. A zasady umieszczania takiego zapisu określa przepis o rejestracji wojskowej, do którego zmiany zaproponowało dziś Ministerstwo Obrony Narodowej.

Wcześniej w wojsku nie mogli służyć nie tylko więźniowie, ale także obywatele zwolnieni z kolonii przed procesem, zgodnie z prawem Federacji Rosyjskiej. W zasadzie nie można było ich powoływać do służby wojskowej, mobilizować i zawierać z nimi umów.

Jednak po rozpoczęciu wojny do Grupy Wagnera zaczęto masowo werbować więźniów na podstawie prezydenckich aktów ułaskawienia, podczas gdy Duma Państwowa przyjęła w międzyczasie szereg ustaw znoszących zakaz włączania więźniów do służby wojskowej.

Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy