Rosja prezentuje podręcznik do historii. Kreml zaostrza kontrolę nad narracją

Tuż przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego władze rosyjskie zaprezentowały w Moskwie nowe podręczniki historii powszechnej i historii Rosji dla uczniów klas 10 i 11.

Publikacja: 07.08.2023 23:33

Nowy podręcznik historii Rosji

Nowy podręcznik historii Rosji

Foto: Telegram/Zvezdanews

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 530

Nowe podręczniki przedstawili minister edukacji Federacji Rosyjskiej Siergiej Krawcow oraz asystent Putina Władimir Medinski.

Prezentując na konferencji prasowej w Moskwie nową książkę, minister edukacji Siergiej Krawcow powiedział, że materiał został napisany w ciągu zaledwie kilku miesięcy i ma na celu „przekazanie celów specjalnej operacji wojskowej [jak Rosja eufemistycznie nazywa napaść na Ukrainę - red.] dzieciom w wieku szkolnym”.

Zaktualizowany podręcznik składa się z czterech książek. Medinsky brał udział w pisaniu każdego z nich. Współautorem podręczników historii Rosji został rektor MGIMO (Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych) Anatolij Torkunow, a współautorem podręczników historii Rosji Aleksander Czubarian, dyrektor naukowy Instytutu Historii Świata Rosyjskiej Akademii Nauk.

Podręcznik dla 11-klasistów całkowicie przepisał sekcje dotyczące okresu 1970-2000, a także dodał sekcję od 2014 roku do chwili obecnej. Osobny rozdział poświęcony jest „operacji specjalnej” wojsk rosyjskich na Ukrainie.

Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę jest opisana rozdziale zatytułowanym „Rosja dzisiaj. Specjalna operacja wojskowa”. Porusza takie tematy, jak relacje między Rosją a Zachodem na początku XXI wieku, „nacisk ze strony Stanów Zjednoczonych”, „fałszowanie historii”, „odrodzenie nazizmu”. W podręczniku stwierdza się w szczególności, że „stałą ideą” krajów zachodnich była „destabilizacja sytuacji w Rosji”.

Fragment o wojnie na Ukrainie cytuje słowa prezydenta Rosji Władimira Putina, który twierdził, że Rosja rozpoczęła "specjalna operację wojskową"  w celu zaprzestania działań wojennych na Ukrainie. W podręczniku zamieszczono fotografię wykonaną na Kremlu po aneksji ziem ukraińskich oraz portret Nurmagomeda Gadżimagomedowa, pierwszego Rosjanina uhonorowanego pośmiertnie tytułem Bohatera Rosji.

Wojna "otwiera wiele rynków"

Również w podręczniku można znaleźć ocenę wydarzeń, które mają miejsce w tej chwili, na przykład trwające wycofywanie się zachodnich firm z Federacji Rosyjskiej z powodu wojny. „Tak wyjątkowe czasy nie zdarzają się często w historii. Po odejściu firm zagranicznych otwiera się przed Tobą wiele rynków. Fantastyczne możliwości kariery w biznesie i Twoich własnych startupów są otwarte. Nie przegap tej szansy. Dziś Rosja jest naprawdę krajem możliwości” — czytamy w podręczniku.

Nowe podręczniki do historii dla klas 10 i 11 będą używane w rosyjskich szkołach od początku nowego roku akademickiego, czyli od 1 września 2023 r. Podręcznik będzie kosztował 849 rubli. W przyszłym roku, jak obiecują rosyjskie władze, pojawią się nowe podręczniki do historii dla klas 5-9 - poinformował minister edukacji.

Konflikty zbrojne
Tajne manewry we Francji. Wojsko ćwiczyło interwencję na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Koniec wojny w Strefie Gazy? Izrael i Hamas zgodzily się na zawieszenie broni
Konflikty zbrojne
Obietnice Trumpa się nie spełnią. Zakończenie wojny na Ukrainie potrwa miesiące, a nawet dłużej
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego