Wycieczkowiec z rosyjskimi turystami w Batumi. Przywitały ich hymny Ukrainy i Gruzji

Przy dźwiękach hymnów Ukrainy i Gruzji oraz krzykach protestujących statek wycieczkowy Astoria Grande z rosyjskimi turystami opuścił port w gruzińskim Batumi.

Publikacja: 28.07.2023 00:00

Wycieczkowiec Astoria Grande

Wycieczkowiec Astoria Grande

Foto: PAP/Abaca

amk

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 519

Statek, który wypłynął z Soczi pięć dni temu, dotarł do portu w Batumi przez Turcję wczesnym rankiem 27 lipca. Pasażerowie mieli jeden dzień na zwiedzenie Batumi.

Według rosyjskiej telewizji państwowej Rossija, która przygotowała relację z pierwszego rejsu Astoria Grande z przystankiem w Batumi, na pokładzie liniowca znajduje się 850 pasażerów.

Akcja protestacyjna rozpoczęła się w porcie w Batumi późnym popołudniem, kiedy pasażerowie wracali na liniowiec.

Demonstranci protestowali przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę i byli oburzeni odpowiedziami niektórych rosyjskich pasażerów na pytania gruzińskich dziennikarzy.

Wcześniej opozycyjne gruzińskie kanały telewizyjne przeprowadziły kilka wywiadów z pasażerami, którzy przybyli na pokład liniowca.

Jedna z turystek powiedziała, że ​​była w Abchazji, separatystycznym regionie Gruzji, który Tbilisi uważa za okupowany przez Rosję. Według niej Rosja wyzwoliła Abchazję od Gruzji.

Inny turysta wyraził opinię, że „Jesteśmy Związkiem Radzieckim. Jesteśmy jednym krajem”.

Gruzini przypominają swoją historię. "To, co nam zrobili dwa razy, robią dzisiaj na Ukrainie"

- Dzisiaj jest rok 2023 i wiemy, co zrobili w 2008 roku – protestował jeden z protestujących przez głośnik. - To, co nam zrobili dwa razy, robią dzisiaj na Ukrainie. Dziś gruzińscy bohaterowie walczą i giną na Ukrainie! A oni tu przyjeżdżają, odpoczywają i mówią, że jesteśmy okupantami!

Gruzińska Agencja Transportu Morskiego podała wcześniej, że liniowiec jest obsługiwany przez turecką firmę Miray Cruises International, pływa pod banderą Palau, a jego przybycie ma charakter komercyjny. Według agencji armator jest zarejestrowany na Seszelach pod nazwą Goodwin Shipping Limited i nie podlega sankcjom międzynarodowym.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em