Brytyjczycy: Zniszczenie tamy Kachowka poważnie zakłóciło dostawy wody na okupowany Krym

Zburzenie przez Rosję tamy elektrowni wodnej Kachowka w obwodzie chersońskim 6 czerwca „prawie na pewno poważnie zakłóciło” główne źródło świeżej wody na okupowanym przez Rosję Krymie – kanał Północno-Krymski (NCC) – poinformowało brytyjskie Ministerstwo Obrony

Publikacja: 11.06.2023 11:38

Satelitarne zdjęcie uszkodzonej tamy w Nowej Kachowce

Satelitarne zdjęcie uszkodzonej tamy w Nowej Kachowce

Foto: AFP

mz

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 473

Według ministerstwa NCC pobiera wodę ze zbiornika Kachowka „z wlotu położonego wyżej niż dno zbiornika”. Jednak do 9 czerwca poziom wody w zbiorniku „prawdopodobnie spadł poniżej poziomu wlotu” i „woda wkrótce przestanie płynąć na Krym” – napisali Brytyjczycy.

„To zmniejszy dostępność słodkiej wody w południowym obwodzie chersońskim i na północnym Krymie” – czytamy w aktualizacji.

Jakie są konsekwencje wysadzenia tamy Kachowka?

Ministerstwo dodało, że władze rosyjskie prawdopodobnie będą się starały zaspokoić natychmiastowe zapotrzebowanie ludności na wodę, korzystając ze zbiorników, racjonowania wody, wiercenia nowych studni i dostarczania butelkowanej wody z Rosji.

Czytaj więcej

Powódź po zniszczeniu zapory: Pięć ofiar, ponad 2,5 tys. ewakuowanych

Wcześniej, 10 czerwca, Narodowe Centrum Oporu armii ukraińskiej również zgłosiło „poważne problemy z zaopatrzeniem w wodę” na okupowanym Krymie.

Według raportu, zainstalowany przez Moskwie przywódca okupowanego Krymu, Siergiej Aksjonow, najwyraźniej otrzymał polecenie bagatelizowania krytycznej sytuacji, podczas gdy rosyjskim pełnomocnikom na okupowanym półwyspie brakuje jasnego planu rozwiązania problemu zaopatrzenia mieszkańców Krymu w słodką wodę.

W rezultacie administracja okupacyjna na Krymie stara się unikać rozpowszechniania informacji o zniszczeniu tamy i jej wpływie na zaopatrzenie w wodę za pośrednictwem NCC, aby zapobiec panice wśród mieszkańców.

Zburzenie przez Rosję zapory Kachowka na rzece Dniepr, okupowanej przez wojska rosyjskie, wywołało katastrofę humanitarną i ekologiczną na dużą skalę w południowej Ukrainie.

„Jednocześnie społeczności zarówno po rosyjskiej, jak i ukraińskiej kontrolowanej stronie zalanego Dniepru stoją w obliczu kryzysu sanitarnego z ograniczonym dostępem do bezpiecznej wody i zwiększonym ryzykiem chorób przenoszonych przez wodę” – czytamy w najnowszym brytyjskim raporcie.

Konflikty zbrojne
Wielka gra Trumpa i Putina o zawieszenie broni w Ukrainie
Konflikty zbrojne
Porozumienie Ukraina-Rosja. Europa przedstawiła USA, co nie podlega negocjacjom
Konflikty zbrojne
Rosja o negocjacjach z Ukrainą: Kreml wskazuje warunek
Konflikty zbrojne
Władimir Putin jest otwarty na bezpośrednie rozmowy pokojowe z Ukrainą
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1153