Amerykanie wątpią w sukces ukraińskiej kontrofensywy. "Udowodniliśmy, że wszyscy się mylą"

Władze Ukrainy są rozgoryczone z powodu amerykańskiej oceny szans planowanej kontrofensywy. Ukraińscy urzędnicy uważają, że USA po raz kolejny nie doceniają możliwości ukraińskich sił zbrojnych.

Publikacja: 13.04.2023 13:51

Amerykanie wątpią w sukces ukraińskiej kontrofensywy. "Udowodniliśmy, że wszyscy się mylą"

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 414

Wśród dokumentów, które miały zostać wykradzione z Pentagonu, znalazła się analiza wywiadu dotycząca planowanego ukraińskiej kontrofensywy. Z dokumentu wynika, że w lutym Amerykanie oceniali, iż wiosenne natarcie wojsk ukraińskich może przynieść "skromne korzyści terytorialne".

W ocenie władze w Kijowie, dokument pokazuje, że USA po raz kolejny nie doceniają możliwości swojego wojska.

- Ci sami ludzie, którzy mówili, że Kijów padnie w trzy dni, teraz wypuszczają szkodliwe i równie śmieszne informacje przed ofensywą kluczową dla całego wolnego świata" - powiedziała Politico osoba będąca w stałym kontakcie z wyższymi urzędnikami w Kijowie.

"Są ludzie, którzy nadal wahają się" co do szans militarnych Ukrainy w kontrofensywie - powiedział urzędnik ukraińskiej obrony, "ale udowodniliśmy wszystkim, że się mylą". Prognozy dotyczące szans Ukrainy "nie są prawdą" - kontynuował. "To daje nam podstawy do podejrzeń", jak poważnie USA popierają cel Ukrainy, jakim jest całkowite wypchnięcie Rosjan z kraju.

Wypowiedzi przedstawicieli władz Ukrainy wskazują, że po 14 miesiącach konfliktu nie ma pełnej zgody między Kijowem a Waszyngtonem, mimo publicznych deklaracji.

Czytaj więcej

Premier Ukrainy: Kontrofensywa może rozpocząć się już latem

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poinformował, że sekretarz stanu Antony Blinken zadzwonił do niego we wtorek, aby potwierdzić "żelazne wsparcie USA i stanowczo odrzucił wszelkie próby poddania w wątpliwość zdolności Ukrainy do zwycięstwa na polu walki". Sekretarz obrony Lloyd Austin również rozmawiał ze swoim odpowiednikiem, minister obrony Ołeksijem Reznikowem.

Ukraiński urzędnik obrony przekazał również, że Kijów otrzymał zapewnienia o stałym zaangażowaniu USA od Austina i innych czołowych urzędników administracji Bidena. - Można wam wybaczyć, że macie wątpliwości - powiedział urzędnik o Amerykanach. My to rozumiemy - dodał.

Kontrofensywa, według danych wywiadu, będzie skierowana na wschodnią i południową Ukrainę, a jej ostatecznym celem będzie odcięcie Rosji dostępu lądowego do okupowanego od 2014 roku Krymu. Niewiele osób w administracji Bidena wierzy jednak, że Kijów może odzyskać wiele z terytorium, które Rosja zajęła po lutym ubiegłego roku, powołując się na obawy dotyczące wielkości armii, zaopatrzenia i logistyki.

Generał Mark Milley, przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów, wielokrotnie kwestionował zdolność Ukrainy do wygrania wojny militarnie w najbliższym czasie. - Prawdopodobieństwo ukraińskiego zwycięstwa militarnego, zdefiniowanego jako wyrzucenie Rosjan z całej Ukrainy, w tym tego, co oni definiują lub co twierdzą, że jest Krymem, prawdopodobieństwo, że to się stanie w najbliższym czasie, nie jest wysokie - powiedział reporterom w listopadzie ubiegłego roku. Ocena Milleya nie zmieniła się: w zeszłym miesiącu powiedział Defense One, że Ukraina nie może wyrzucić Rosjan "w najbliższym czasie".

Czytaj więcej

Think tank: Rosja wykorzystuje religię, by atakować Ukrainę i osiągnąć cele militarne

Amerykańscy urzędnicy są szczególnie zaniepokojeni faktem, że Ukraina zużywa kluczowe zapasy amunicji w walce o Bachmut.

Nie ma też zgody co do tego, czy Ukrainie opłaca się odzyskać Krym od Rosji. Administracja Bidena obawia się, że Ukraina nie ma wszystkiego, czego potrzebuje, aby przejąć i utrzymać półwysep, który Moskwa kontroluje od prawie dekady. Prezydent Zełenski się z tym nie zgadza: - Szacunek i porządek powrócą do stosunków międzynarodowych tylko wtedy, gdy ukraińska flaga wróci na Krym - gdy będzie tam wolność - powiedział w tym tygodniu.

Konflikty zbrojne
Gen. Waldemar Skrzypczak: Nie wierzę, że Donaldowi Trumpowi nie zależy na Europie
Konflikty zbrojne
Nadzwyczajny szczyt w Paryżu. Europejscy liderzy będą omawiać działania Donalda Trumpa ws. Ukrainy
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1088
Konflikty zbrojne
Kolejny etap rozejmu. Hamas zwolnił trzech więźniów
Konflikty zbrojne
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. „Dobre rozmowy" Zełenskiego z Vance'em