Rosja chce, by Armenia była jak Białoruś

Armenia straciła dostęp do Górskiego Karabachu. Rosja nie wywiązała się z umowy. W Erywaniu twierdzą, że Kreml stawia warunki.

Publikacja: 29.12.2022 03:00

O tym, że rosyjskie siły nie kontrolują już korytarza laczyńskiego, premier Armenii Nikol Paszynian

O tym, że rosyjskie siły nie kontrolują już korytarza laczyńskiego, premier Armenii Nikol Paszynian (z lewej) skarżył się ostatnio Władimirowi Putinowi

Foto: ALEXEY DANICHEV / SPUTNIK / AFP

Od wojny w 2020 r. Azerbejdżan kontroluje większość terytorium Górskiego Karabachu. Separatystyczny rząd w Stepanakercie, wspierany przez Armenię, utrzymał kontrolę niewielkiej części połączonej z państwem ormiańskim jedyną drogą przebiegającą przez tzw. korytarz laczyński. Miały jej pilnować rosyjskie siły pokojowe, które znalazły się tam na mocy trójstronnej umowy, zawartej w listopadzie 2020 r. pomiędzy Baku, Erywaniem i Moskwą.

Tymczasem od 12 grudnia grupa azerbejdżańskich aktywistów ekologicznych blokuje drogę, odcinając od dostaw ponad 120 tysięcy mieszkańców wpieranego przez Armenię regionu. Ponad tysiąc osób utknęło w drodze do swoich bliskich. Władze w Baku rozkładają ręce, Erywań zaś o bezradność oskarża Rosję, która jest sojusznikiem militarnym Armenii w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. O tym, że rosyjskie siły nie kontrolują już korytarza laczyńskiego, premier Armenii Nikol Paszynian skarżył się ostatnio Władimirowi Putinowi. Jeszcze dalej poszedł sekretarz Rady Bezpieczeństwa Armenii Armen Grigorian, który zasugerował, że Rosja zmusza władze w Erywaniu do przyłączenia się do Państwa Związkowego, w skład którego obecnie wchodzą Białoruś i Rosja. Cytowany przez lokalne media stwierdził zaś, że byłoby to „całkowitym naruszeniem suwerenności”. Błyskawicznie zaprzeczył temu rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow, który stwierdził, że wypowiedź Grigoriana jest „prowokacyjna”. Zapewniał, że nikt Armenii takich propozycji nie składał.

BLACK WEEKS -75%

Czytaj dalej RP.PL. Nie przegap oferty roku!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Konflikty zbrojne
Stany Zjednoczone wiedziały o ataku Rosji. Moskwa wysłała ostrzeżenie
Konflikty zbrojne
Putin w orędziu do narodu: Rosja uderzyła w Ukrainę najnowszym systemem rakietowym
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie: Rakietowe uderzenia na obwód kurski i mściwy szantaż Putina
Konflikty zbrojne
Atak rakietowy na Dniepr. Rosja nie użyła pocisku balistycznego ICBM?
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Konflikty zbrojne
Ukraina zaatakowana przez Rosję pociskiem międzykontynentalnym