Think tank: Rosja nie chce pokoju. Chce przerwy na odbudowę sił

Kreml będzie prawdopodobnie nadal skupiał się na pretensjach do Zachodu i ignorował Ukrainę jako suwerenny byt, w ramach trwającej operacji informacyjnej, której celem jest skłonienie Zachodu do zaoferowania wstępnych koncesji na rzecz Rosji i wywarcie przez Zachód presji na Ukrainę, by ta zgodziła się na negocjacje - pisze w swojej najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Publikacja: 28.12.2022 05:57

Siergiej Ławrow

Siergiej Ławrow

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 308

ISW zauważa, że Moskwa, co do zasady, "przedstawia Ukrainę jako zachodniego pionka, któremu brak suwerenności", co ma na celu "wykluczyć przedstawicieli ukraińskich władz z przyszłych, bezpośrednich negocjacji" w sprawie zakończenia konfliktu i - zamiast tego - przedstawić ustalenie ram negocjacji z Rosją jako odpowiedzialność władz państw Zachodu.

Analitycy ISW wskazują, że przedstawiciele władz na Kremlu koncentrują się na stawianiu zarzutów Zachodowi w związku z wojną na Ukrainie, zamiast przedstawiać pretensje wobec Ukrainy, aby wykorzystać wolę na Zachodzie w kwestii prowadzenia negocjacji i stworzyć dynamikę, w której przedstawiciele władz Zachodu będą czuli się zobowiązani do uczynienia wstępnych koncesji, by skłonić Rosję do tego, aby usiadła przy stole negocjacyjnym.

Czytaj więcej

Rosja nie sprzeda ropy państwom, które stosują limit ceny na ten surowiec

"Kreml rutynowo przedstawia ukraińskie władze, jako niepotrzebnie przedłużające wojnę, jednocześnie podtrzymując swoje cele wojenne, aby skłonić władze Zachodu do wywarcia presji na Ukrainę, by ta negocjowała na warunkach korzystniejszych dla Rosji" - czytamy w analizie.

ISW zaznacza przy tym, że podtrzymuje swoją ocenę, zgodnie z którą Kreml "nie jest zainteresowany poważnymi negocjacjami, które doprowadziłyby do ostatecznego porozumienia ws. wojny na Ukrainie, ale zamiast tego chce tymczasowego wstrzymania walk, aby odtworzyć i wzmocnić swoją armię do prowadzenia dalszych działań ofensywnych przeciw Ukrainie.

Szef MSZ Rosji zarzuca USA i ich sojusznikom z NATO, że chcą "pokonać Rosję na polu walki" na Ukrainie

Fragment analizy ISW

Think tank komentuje w ten sposób wywiad szefa MSZ Rosji, Siergieja Ławrowa, udzielony agencji TASS, w którym mówi on, iż Ukraina powinna spełnić żądania Rosji - jakimi są demilitaryzacja i denazyfikacja kraju - gdyż w przeciwnym razie realizacją tych żądań zajmie się rosyjska armia. Ławrow wzywa też Ukrainę i Zachód, by te uznały aneksję częściowo okupowanych obwodów Ukrainy i oskarża Ukrainę i Zachód o przeciąganie wojny i "bezsensowny opór".

Szef MSZ Rosji zarzuca też USA i ich sojusznikom z NATO, że chcą "pokonać Rosję na polu walki" na Ukrainie, aby "znacząco osłabić, a nawet zniszczyć" Federację Rosyjską. Ławrow oskarża przy tym USA i NATO o to, że są - de facto - stronami wojny na Ukrainie.

Na koniec Ławrow proponuje Zachodowi "powrót do relacji opartych na obustronnym szacunku, na bazie obowiązkowego uznania uprawnionych rosyjskich interesów".


Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy